От отговорите по темата за ТЕЦ "Варна" на Ахмед Доган и прилежащото пристанище ще стане ясно дали корупционното задкулисие само си къса опашката или ще бъде елиминирано изцяло, заяви съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов.


Според него ако корупционната мрежа на Доган не бъде изчистена изцяло и му се позволи да реализира енергийните си и пристанищни проекти, България рискува да бъде закрепостена дългосрочно за Москва и Анкара.

"Става дума за сърцевината на този модел, в който вместо да имаме република и ние да решаваме с нашето бъдеще и енергийната си независимост, тези решения се взимат в Сарая и се прокарват през всякакви схеми и далавери. Няма да спрем за осветляване на тези далавери", обяви Христо Иванов в живо включване от Варна.

"Става въпрос дали България ще бъде освободена и ще си върнем републиката, или става дума за това гущерът да си откъсне опашката и корупционното задкулисие да ни закрепости към Анкара и Русия. Паричната стойност е най-малкият проблем. Дългосрочното закрепостяване е огромен проблем. Доган е негов главен проблем", добяви той.

Иванов припомни, че все още е неясен произходът на средствата, с които Доган купи ТЕЦ "Варна" и за странното решение на правителството на ГЕРБ за удълбочаване на канала, така че да обслужва интересите именно на пристанището на почетния председател на ДПС.

Няма отговори и на други въпроси, поставени от "Демократична България", като защо тази мощност започна да получава пари от сметките на хората за поддържане на т.нар. студен резерв и дали въобще тецът е бил способен да произвежда ток при необходимост. Именно "Демократична България" настояваше и успя да постави темата за спирането на резерва.

"Как така е взето решение с 350 милиона лева да се удълбочава варненското пристанище по начин, който да обслужва интересите на Доган? Защо и как кейовата стена е била отдадена на Доган без необходимите решения? До момента нямаме нито един отговор", каза Иванов.

Особено притеснителен е фактът, че вече се лансира проект за изграждане на газови инсталации в теца във Варна за 450 милиона евро средства на българския и европейския данъкоплатец. Странно, според него, изглежда отклонението, което прави "Турски поток" на север, вместо да мине през Южна България.

"Откъде ще дойде газ и как ще го финансираме? Тези решения ще предопределят съдбата на българската енергийна независимост. Тук отново ще се вържем за Кремъл и Русия за още една

генерация да се закрепостим към енергийното влияние на Кремъл. Дали това са решения които взимаме информирано и свободно, или те се взимат в кръга около Доган, който прокарва руски и турски интереси без обществото да разбере какво става", каза Иванов.

Той смята, че от действията на служебното правителство ще се установи колко сериозни са намеренията да се скъсат връзките с корупционното задкулисие".

"Много важен въпрос е как се взимат тези решения? Дали се взимат от оправомощените институции, или от д-р Ахмед Доган? Това е голямата разлика, която ще ни позволи да знаем дали гущерът си откъснал опашката, както беше написал Илия Павлов", каза той.

Иванов смята, че отстраняването на Делян Пеевски от политическия и икономическия живот не е трайно решение на проблемите. "Пеевски беше инструмент. Не трябва да го забравяме. Беше се превърнал в емблема на страха и синоним на задкулисното влияние. Но Пеевски беше създаден от Доган и от неговия кръг и когато му преизтече срокът на годност, наблюдаваме как бива изтласкан", каза той.