Лидерът на "Да България" и основен двигател на конституционните промени - Христо Иванов, намекна за разпад на мнозинството и оставки, ако при втория опит за първо гласуване промените в Конституцията не съберат необходимите минимум 2/3 от гласовете. Коментарът му дойде веднага, след като гласуването в пленарната зала отреди на поправките да поемат по бавната, а не по бързата писта. 

"Няма никакво съмнение, че ако не успеем да изпълним този приоритет, на база на който беше формирано и мнозинството, и стана възможно излъчването на правителство, това ще носи тежки последици, включително носене на политическа отговорност", предупреди Иванов в кулоарите на НС, който благодари за подкрепата на ГЕРБ-СДС и ДПС, които подкрепиха приоритета на ПП-ДБ.

"Промените не са компромиси, те са много важна стъпка напред. Това е резултат, за който борбата и усилията си струваха. Това е резултат, който представлява обединение около правилните приоритети на политически сили, които сме били в много тежка конфронтация, но показахме, че можем, когато става дума за такъв тип национални приоритети", заяви Иванов.

Той обясни, че по тези промени са работили множество експерти, а самите те са поискани от обществеността.

"Видя се, че има мнозинство, което макар и по "бавната писта, има политическата воля да приеме промените. Промени, за които и гражданското общество, и експертната общност са работили много дни. Трябва да отчетем факта, че в българската политическа система се показва зрялост за обединение около тези промени", каза той.

Христо Иванов отново апелира всички политически сили да включат в процеса по реформирането на Конституцията, а професионалните общности и институциите да се включат в дискусиите преди втория опит през декември. 

За него и партията му най-важните промени са свързани с реформирането на съдебната система.

"Проектът съдържа промени в различни насоки. Някои от тях са важни, а други са централни. Централните са свързани със съдебната власт. Останалите предложения не са чак толкова важни за нас. Например, когато се отнася за служебната власт, тези текстове са нови - те са реакция на една нова ситуация в България. Там ще има поле за много по-голям дебат", каза още той.