Меркел не вярва Русия да отмени анексирането на Крим
Ангела Меркел заяви, че санкциите на ЕС срещу Русия могат да бъдат вдигнати само при пълно изпълнение на Минското споразумение за примирие от септември.
Меркел каза още, че не очаква отделните санкции, наложени заради Крим, да бъдат вдигнати, тъй като това ще изисква Русия да отмени анексирането на полуострова.
"Имам слаби надежди на този фронт", отбеляза тя.
Канцлерът каза още, че на срещата им Яценюк е изложил по убедителен начин своите планове за реформи. Меркел добави, че в резултат на преговори през следващите дни ще стане ясно дали предложената среща в "нормандски формат" на лидерите на Украйна, Русия, Франция и Германия ще се състои, както се предвиждаше, в казахстанската столица Астана на 15-и януари.
По-рано самият Яценюк призова Запада да бъде единен срещу Русия.
"Можем да успеем, само ако действаме заедно, когато всички в Европейския съюз, САЩ и Украйна са единни", каза той пред Германския съвет за международни отношения, цитиран от ДПА и БТА.
Украинският премиер обвини Русия, че само частично взема под внимание миналогодишните мирни споразумения за кървавия конфликт в Източна Украйна.
"Споразумението от Минск не е някакво меню, от което можеш да си избираш череши", добави Яценюк.
Широкообхватното споразумение за спиране на огъня, което Русия, Украйна и сепаратистки водачи сключиха през септември в Минск, не успя да сложи край на насилието, отбелязва ДПА.
Яценюк заяви още, че Русия "отчаяно се опитва" да разцепи страните от ЕС, "няма да успеят", предаде Асошиейтед прес. Той посочи също, че споразумението от Минск все още е жизнено и че най-спешният приоритет е да се запечата руско-украинската граница.
По думите му всички, включително Русия, трябва "да изпълняват всичките 12 точки на Минското споразумение".
Украйна ще подаде в бъдеще молба за членство в НАТО, но само при наличие на воля за това на украинския народ, заяви още премиерът, цитиран от ТАСС. Той напомни, че вече е отменен извънблоковият статут на Украйна и това по думите му е само първата стъпка по пътя към алианса.
"Втората стъпка - трябва да реализираме реформи, за да достигнем стандартите на НАТО и ЕС", каза той.
В този контекст Яценюк посочи необходимостта от модернизиране на политическата система, армията и икономиката на страната му.
"Третата стъпка е произвеждане на референдум и да се попита народът, иска ли да се присъедини към НАТО или не иска. И едва четвъртата стъпка ще е подписването на молбата и получаване на членство", подчерта премиерът.