В бюджета се предвижда спад на БВП с 4,5 на сто, ръст на безработицата до 22,8 на сто и съкращения в размер на около 9,4 млрд. евро, предаде радио Скай.
Проектът е одобрен с мнозинство, като в гласуването са участвали 293-ма от общо 300 депутати.

Парламентът в Атина избърза с приемането на бюджета заради днешния телеконферентен разговор на министрите на финансите от еврозоната. Разговорът е посветен на кризисната ситуация в Гърция, която чака отпускането на транш от 31,5 милиарда евро от международния заем, за да избегне фалит. Министрите ще обсъдят и евентуално удължаване с две години - до 2016 година, на срока, в който гръцкото правителство трябваше да сведе дефицита под прага от 3 процента от БВП . Евентуално отлагане означава допълнителна помощ от 30 милиарда евро, според европейски източник.

Гръцкият премиер Андонис Самарас вчера обяви, че е постигнато споразумение с Тройката кредитори от ЕС, ЕЦБ и МВФ по новия пакет от мерки за икономии, за да може страната да получи следващия транш от международната финансова помощ.
Приключихме преговорите с Тройката и сега зависи от отговорността на всички партии да одобрят тези мерки, а след гласуването им Гърция ще може да остане в еврозоната и да излезе от кризата, се казва в писмена декларация на премиера Самарас. Днес обаче Европейската комисия отрече на този етап да е постигнато споразумение между Гърция и нейните кредитори.

"В момента се опитваме да намалим постепенно броя на въпросите за решаване", заяви говорителят на комисията Саймън О'Конър пред журналисти. Той изрази увереност, че скоро може да бъде постигнато споразумение на техническо ниво, предаде Франс прес.

Целта на бюджета за следващата година е да се постигне първичен излишък (без да се отчитат лихвените плащания по дълга), който ще възлезе на 0,4 на сто от БВП. Смята се, че гръцката икономика ще се свие с 4,5 на сто, а общият спад на брутния вътрешен продукт за периода 2008-2013 г. ще възлезе на 24,5 на сто. Успехът на бюджетната консолидация през 2013 г. ще зависи до голяма степен от ефекта на новите мерки, на които се залага за намаляване на дефицита.

Парламентът на Гърция днес гласува с мнозинство и законопроекта за приватизациите, който също е условие за продължаващото външно финансиране на страната. При гласуването са отсъствали лидерите на двете участващи в правителствената коалиция партии - на ПАСОК - Евангелос Венизелос и на ДИМАР - Фотис Кувелис, но законът е приет със 148 гласа "за", 139 "против" и 6 "въздържали се".

Проектът бе внесен от финансовото министерство и предвижда ликвидиране на минималното дялово участие на гръцката държава в петролната компания "Хеленик петролеум", електрическата компания, медийния център, водоканализационните компании, пощите и в други държавни компании.