Емилия Друмева: Конституционният съд ще извърши спасителна операция
КС вероятно ще обедини двете жалби - на президента и на БСП и "Възраждане", прогнозира бившият конституционен съдия и бивш президентски секретар
Конституционният съд ще извърши спасителна операция, тоест, изчистване на възможни конфликти, от които могат да произтекат кризи. Това каза в интервюза БНР проф. Емилия Друмева, бивш конституционен съдия и бивш секретар на президента Румен Радев по правните въпроси. Поводът за коментара й е повторното сезиране на КС от държавния глава за промените в Конституцията, извършен от 49-ото Народно събрание.
Тя обясни, че при предишната конституционна жалба на президента от Конституционния съд са отклонили, но не са отхвърлили искането за разглеждане на част от шестата поправка в Конституцията, което е свързана с назначаването на служебното правителство, както и с възможността депутатите да са с двойно гражданство и непрекъсваемостта на мандата на парламента.
"Затова няма преграда пред възможността "отново да бъдат пререшавани тези въпроси, като бъде сезиран КС", каза Друмева.
Проф. Друмева изказа очакване КС да обедини двете жалби - на президента и на депутати от БСП и "Възраждане", свързани със служебното правителство - и да ги гледа в едно. Двете партии поискаха да се върнат старите текстове в основния закон, които да върнат назначаването на служебните кабинети отново в ръцете на държавния глава.
"Решенията на КС действат за напред, с някои изключения, нека изчакаме произнасянето му", каза тя в отговор на въпрос дали след решение на КС президентът веднага ще може да смени служебния премиер Димитър Главчев.
Проф. Друмева коментира и ситуацията в Народното събрание, което не може втора седмица да си избере председател. Реално, в момента, председателят на парламента е Силви Кирилов, напомния юристката.
"Към момента, съгласно Конституцията, на председателското място седи и ръководи дебатите най-възрастният избран народен представител. Към момента аз го виждам като един председател ад хок. Той фактически е председател в момента, така че тази най-важна институция в държавата да има председател, може и да го наречем председателстващ", категорична е конституционалистката.
По думите ѝ усилията за избор на редовен председател на НС трябва да се интензифицират, но през това време народните представители могат и трябва да имат ангажираност относно правилата, по които работят, "защото това ще облекчи много от тяхната дейност":
"Всички компоненти на парламентаризма в момента не работят, а минава ценно време, в което може да се работи по тях", обобщи проф. Емилия Друмева.