ДПС няма да подкрепи ГЕРБ за нова Конституция и Велико Народно събрание
Проектът на управляващите бил удар срещу демокрацията и държавността
Движението за права и свободи няма да се подпише за внасянето на проект за нова Конституция и няма да гласува за свикване на Велико народно събрание. Това обяви на брифинг в централата на партията лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ след провелото се по-рано извънредно заседание на Централното оперативно бюро.
"Водени от основните принципи на устава, партията ни няма да подкрепи проекта на ГЕРБ. Според нас той е поредният удар срещу демокрацията и държавността", обяви той.
"Проектът се отрича от общочовешките ценности - свобода, мир, хуманизъм, равенство, справедливост и търпимост. Новата Конституция категорично не отговаря на заявеното искане за рестарт. Новата Конституция трябва да се приеме след сериозни дебати, трябва да се чуе мнението на гражданското общество, академичните и експертните среди", заяви още лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.
Проектът за нова Конституция се отрича от общочовешките ценности, обяви Карадайъ
Снимка: БТА"Проектът за нова Конституция се отрича от общочовешките ценности. Новата Конституция отказва правата на личността да бъдат издигнати във върховен принцип. Заседанието на ДПС продължава и по други теми и във връзка с новата сесия на Народното събрание", каза още той.
"ДПС няма да подпише внасянето на нова Конституция на Република България и ДПС няма да гласува за свикване на Велико Народно събрание. Това е нашата позиция", повтори Мустафа Карадайъ.
"Конституцията като основен закон засяга пряко правата и свободите на всички български граждани. Ето защо всички политически сили трябва да подходят с необходимата отговорност. Новата Конституция трябва да се приеме като нов обществен договор след сериозни дебати в спокойно, нормално и креативно политическо време. Трябва да се чуе мнението на гражданското общество, академичните и експертните среди - разумно, отговорно и достойно, коментира Карадайъ. - Нова Конституция или промени в действащата трябва да отстраняват констатирани недостатъци в действащата и да бъдат насочени към постигане на върховенството на правото и укрепване на демократичните ценности."
По думите на Карадайъ подобни промени следва да приближат българския конституционен модел до най-добрите международни и европейски образци.