Мотивите на вносителя - служебното правителство, са че за осигуряване на по-голяма независимост на регулатора той трябва да се избира от парламента, а не от Министерски съвет, както е досега, предаде БТА.

Поради тази причина комисията вече не може да е държавна.

С цел гарантиране независимостта му в закона следва да се посочи изрично, че регулаторът не трябва да търси или приема директни инструкции от правителството или от друго публично или частно лице, се посочва в мотивите.

Народните представители ще номинират занапред членовете на комисията. Изборът ще се провежда след широк дебат и оценка на съответните номинации, предвиждат промените.

Предлага се разделянето на комисията на два специализирани състава - единият по въпросите на енергетиката, а другият - по въпросите на водоснабдяването и канализацията, които да вземат самостоятелни решения в рамките на комисията.

Законопроектът предвижда ограничаване на закритите заседания на специализираните състави на комисията единствено до случаите, когато се оповестява защитена по закон информация. Във всички останали случаи заседанията ще бъдат открити. Предвижда се и разширяване на обхвата на публикуваната от комисията информация.

Завишават се изискванията за професионален опит от 3 на 5 години за всички членове на комисията и се премахва изричното изискване в състава на комисията да има поне по един икономист и юрист.

Според вносителя - служебния кабинет, предложените промени ще подобрят значително работата и авторитета на комисията като независим регулатор и ще внесат повече прозрачност във вземането на решения.