Дежавю: Парламентът не избра председател от първия път, ПП предложи ротация
Никой от кандидатите на ГЕРБ и "Възраждане" не събра нужните гласове, само ИТН подкрепи Росен Желязков
Парламентът не успя да избере свой председател от първия път и така дублира фалстарта от 48-ото НС само минути след призивите на всички политически сили и президента към единение, ефективен диалог и един различен парламент.
При първото гласуване пленарната зала не излъчи никого за пръв сред равни сред кандидатурите на Росен Желязков от ГЕРБ и Петър Петров от "Възраждане". Поне един от двамата трябваше да събере над половината от гласовете в своя полза. В процедурните правила, представени от Десислава Атанасова и приети от НС обаче, е приета възможността, ако при първото гласуване никой не събере 50 плюс един, то при второто гласуване да бъде избран онзи кандидат, който събере повече. Това ще рече, че вторият опит може да доведе до резултат и изход от задънената улица.
При първия опит кандидатът на ГЕРБ получи два пъти повече гласове, но не му стигнаха да седне на най-високото място на трибуната. Все пак, освен от своята парламентарна група, юристът получи рамо и от депутатите на ИТН. По-късно Тошко Йорданов обясни от трибуната, че парламентарната етика изисква да бъде избрана номинацията на първата по големи политическа сила и така мотивира вота на колегите си.
От подкрепа за Желязков се въздържаха от ПП-ДБ, БСП и ДПС, а против него се обявиха от "Възраждане".
Така за Росен Желязков гласуваха общо 231 депутати, от които "за" бяха 79, "против" - 8 , а 144 гласуваха с "въздържал се".
Петър Петров получи 37 гласа "за", против неговата кандидатура гласуваха 88 депутати, а 39 бяха "въздържал се". Ако това се повтори и утре, то Желязков има шанса да стане председател на НС.
Веднага след неуспешния опит за избор на парламентарен председател думата взе Асен Василев от ПП за една нетрадиционна за страната ни идея.
Той предложи да се въведе ротационен принцип по европейски пример - на всеки два месеца председателят на парламента и на правната комисия да бъдат редувани на ротация между първите две формации - ГЕРБ и ПП-ДБ. Василев не конкретизира повече предложението си.
"Знаем, че това е нестандартно решение, но ние се намираме в нестандартна ситуация. Това е възможен изход от кризата, в която току-що влязохме", заяви от трибуната Асен Василев.
По негово предложение Вежди Рашидов разпусна пленарната зала за половинчасова почивка. И след нея резултат нямаше, а на набързо събрания председателски съвет с участие на всички парламентарни групи не е било постигнато съгласие.
След почивката председателстващият заседанието Вежди Рашидов обяви, че за днес опитите приключват и чак в четвъртък в 10.00 сутринта депутатите ще се пробват отново да изберат парламентарен председател.
Така народните избраници напуснаха пленарната зала около 12.45 часа след по-малко от час и половина тържествено заседание и още толкова, прекарани в почивка.
Малко по-рано, на тръгване от парламента президентът Румен Радев, който беше гост на тържественото заседание,коментира пред медиите поредното дежавю.
"Ако не се избере председател, това ще блокира целия процес на консултациите и връчването на мандат", предупреди партиите Радев.
"Видяхте, веднага след първия вот, който е символичен и в който всяка една партия изразява своята позиция и нагласа спрямо работата си с останалите, ПП и ДБ излязохме с предложение как можем много по-бързо този път да решим ситуацията с ротационен принцип", каза в кулоарите Даниел Лорер от ПП.
"Цялото българско общество знае, че Никола Минчев беше позорно свален и че беше чудесен председател на по-предишното Народно събрание. Така че той е една чудесна възможност", каза Лорер без да отговори дали в коалиция с ДБ ще го предложат отново. Лорел изрази надежда председателският съвет да доведе до "отпушване" на процеса.