Депутатите приеха оставката на Сотир Цацаров като председател на КПКОНПИ. След двучасови разисквания, със 197 гласа "за", без "против" и "въздържал се", народните представители прекратиха предсрочно правомощията на Цацаров, който сам поиска да напусне поста, считано от първи март тази година. ГЕРБ бойкотираха гласуването.

Дебатът по оставката на Цацаров бе съпроводен от спорове между управляващи и опозиция за борбата с корупцията в България. ГЕРБ-СДС настояха, че трябва да се отдаде дължимото на председателя на КПКОНПИ, който е бил и главен прокурор. Според "БСП за България" оставката на Цацаров е била предизвестена още с избора му на поста. От "Продължаваме Промяната" коментираха, че оставката на Цацаров ще е добър повод и главният прокурор Иван Гешев да се оттегли от своя пост.

Цацаров обяви, че се оттегля по свое желание от КПКОНПИ в началото на януари. Ден след неговото решение бе съобщено, че Държавната агенция "Национална сигурност" е отнела достъпа му до класифицирана информация на ниво "Строго секретно". Пред депутатите от антикорупционната комисия преди седмица Цацаров коментира, че именно оставката му е станала повод ДАНС да отнеме допуска му, а не обратното. Той посочи, че са му дошли "малко в повече" политическите упражнения върху неговото име.

Предложението за включване в седмичния дневен ред беше на "Има такъв народ". Те се възползваха от правото си за предложения във всяка първа сряда от месеца.

Сотир Цацаров сам подаде оставка, но посочи като дата за напускане 1-ви март. Решението трябва да бъде гласувано от депутатите, които изслушаха Цацаров в ресорната комисия. 

В залата възникна спор дали Сотир Цацаров трябва да бъде изслушан и в пленарна зала. Той се превърна в остър дебат за корупцията. 

Тома Биков от парламентарната група /ПГ/ на ГЕРБ-СДС възрази, че ще обсъжда оставката на Цацаров без той да е в зала. Точката беше предвидена за утре сутрин, а се премести сега. Нещо бързате, това ми се струва крайно нелогично, заяви той.

Константин Бачийски, депутат от ПГ "Продължаваме Промяната" /ПП/, изрази надежда, че следващата КПКОНПИ ще има по-добра ефективност.

Ива Митева, зам.-председател на парламента и депутат от ИТН, обясни че депутатите са в хипотеза на подадена оставка и парламентът следва да я приеме. Ние трябва да приемем оставката такава, каквато е подадена от Сотир Цацаров, каза тя.

Според Крум Зарков от БСП за България това предсрочно прекратяване е предизвестено още при самия избор на Цацаров на поста. Той призова депутатите да не губят време в дебати, а да гласуват оставката и да започнат подготовката на качествено антикорупционно законодателство.

Депутатът от ДПС Хамид Хамид заяви, че с тази оставка една групичка от олигарси, които са организирана престъпна група, ще си отдъхнат. Ще си отдъхне и Иво Прокопиев, на който са запорирани 200 милиона лева. Първото, което ще направите е да спасите милионите на Прокопиев. 

Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС също подчерта, че било хубаво в пленарна залата да бъде изслушан и Сотир Цацаров. "Това не е борд на фирма, в която се уволняват и назначават служители.... на ей така. Това е НС и след като то е гласувало доверие на едни хора, е редно в края на техните мандати, независимо дали са прекратени предсрочно - е редно да ги изслуша".

От парламентарната трибуна депутатът от "Продължаваме промяната" Андрей Гюров беше категоричен, че тази оставка е само началото и предстои труден и дълъг път.

Ваши депутати идваха и казваха: "Бе, Настимире, какъв закон вкарвате? Ще влезем всички в затвора", заяви депутатът от "Продължаваме промяната" Настимир Ананиев, който изрече думите като реплика към председателя на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова, че сега се чака реформата за КПКОНПИ, която е отговорност на новите управляващи.  "Пийте ги тия хапчета" за паметта, добави Ананиев.

"Предсрочното прекратяване на правомощията на председателя на КПКОНПИ е предизвестено още от неговото избиране. Така, както беше предизвестен провалът на органа, който от ГЕРБ създадохте. И за да не съм многословен, само ще ви припомня - под фанфарите на един мега-супер-хипер орган, който трябваше да задоволи натиска на международните институции поради видимото несправяне на България с един от най-големите й проблеми - корупцията по високите етажи на властта, мнозинството, което вие предствалявахте тогава, събра несъвместими механизми под една шапка. Това съвпадна с изтичането на мандата на г-н Цацаров като главен прокурор и той намери пристан в този закон. Всичко това е скорошната ни история. Реалността е обаче, че това се измерва в много загубено време; в още доклади, в които се констатираше, че няма осъдителни присъди по високите етажи на властта; в още много дебати в различни институции в други страни по отношение на това колко корумпирана е страната ни. Това има отношение към факта, че никой не инвестира тук; към това, че никой не живее добре тук; има отношение към бедността и към всеки един проблем - включително към онези проблеми, които разтърсват обществото ни вечер и които някои се опитват да експлоатират тук сутрин. Това се случи. Тази оставка, сама по себе си, е предизвестен акт." Така коментира депутатът от БСП Крум Зарков оставката на председателя на КПКОНПИ.

По думите му задачата на управляващото мнозинство сега е изготвянето на наистина качествено законодателство и необходимостта от хора, които да го изпълнят със съдържание. "И за да не позволяваме на г-н Биков и негови колеги да менторстват, трябва да го направим бързо и качество. Нямаме време за губене, така че да преминаваме нататък", призова социалистът.

Сотир Цацаров обяви, че се оттегля по свое желание от КПКОНПИ в началото на януари. Ден след неговото решение бе съобщено, че Държавна агенция "Национална сигурност" /ДАНС/ е отнела достъпа му до класифицирана информация на ниво "Строго секретно". Пред депутатите от антикорупционната комисия преди седмица Цацаров коментира, че именно оставката му е станала повод ДАНС да отнеме допуска му, а не обратното. Той посочи лични мотиви за оттеглянето си, като коментира, че е имало политически "упражнения" върху името му. "Ако само аз и още един-двама души сме причината корупцията да цъфти, аз подавам оставка", заяви в комисията Цацаров.