Депутатите: Конституционно право на Радев е да не подпише указа за Гешев, Нинова обвини Борисов
Ципов обясни, че ако са посочили свой кандидат щели са да възникнат въпроси
"Не си позволяваме да даваме съвети на президента, той изпълни конституционната възможност, която му е дадена. Позицията на БСП, изразена от нас още преди три месеца тук, от трибуната на Народното събрание, е: "Състезание с един кандидат не е състезание. Единственият човек, който можеше да осигури истинско състезание е премиерът Борисов - по закон предложенията се правят или от прокурорите, или от правителството. Надявахме се Борисов да прояви здрав разум и да внесе втора кандидатура. Уви, тежките му зависимости не му позволиха тази смелост - за нас той е участник в договорката за издигане на един-единствен кандидат". Това цитира от стенограмата на НС председателят на БСП Корнелия Нинова. По думите й БСП в такива уговорки не участва и законът не дава това право на партиите - нито да предлагат, нито да въздействат на този процес.
"Уважаваме решението на президента, той има това право по Конституция. Бих искала да се обърна към лидерите на другите партии - не упражнявайте партиен натиск върху членовете на ВСС - за партийни, икономически или лични интереси. Те са висши магистрати и трябва да действат единствено водени от закона, вътрешното си убеждение и от съвестта си. Нека те да решат оттук нататък как да процедират", завърши Нинова.
И останалите политически сили в парламента коментираха, че е конституционно право на президента да не подпише указа за новия главен прокурор
И останалите политическите сили в парламента коментираха, че е конституционно право на президента да върне на ВСС предложението за назначаване на Иван Гешев за нов главен прокурор и сега всичко е в ръцете на ВСС. Вчера Румен Радев обясни публично мотивите си.
От ГЕРБ обаче припомниха, че реформата е станала с промени в конституцията и в закона за съдебната власт. И именно тези, които протестират срещу избора на новия главен прокурор, бяха в основата на тези предложения - визирам представители на "Демократична България", обясни Красимир Ципов.
Той все пак уточни, че решението на държавния глава е негово конституционно правомощие.
Оттук нататък процедурата трябва да продължи, всичко е в ръцете на ВСС и трябва да изчакаме какво ще бъде решението му, добави политикът.
Ципов обясни, че правителството не е номинирало свой кандидат за главен прокурор, защото, ако са били упражнили това правомощие, са щели да възникнат много въпроси. Такова е било мнението и на правосъдния министър, и на премиера.
В изказването си президентът вчера изтъкна липсата на алтернативно предложение на правосъдния министър като един от мотивите да не подпише назначението на избрания за главен прокурор Иван Гешев.
Това е законова възможност, не е задължение на правителството, обясни Красимир Ципов.
И от ДПС смятат, че политици, народни представители, партии не трябва да коментират това производство, защото са извън цялата процедура.Независимата съдебна система си избира главен прокурор, президентът подписва или не указ, къде е ролята на народните представители в цялата тази процедура, за да коментираме, заяви Хамид Хамид. Той подчерта, че всеки коментар от всеки политик, докато не е завършила процедурата, е начин на влияние.
Вицепремиерът Красимир Каракачанов също смята, че решението на президента кореспондира с правомощията му. Един от аргументите за обществено несъгласие коментира - както имаше несъгласие, така има и съгласие. Не мисля, че трябва да се драматизира излишно, така е решил президентът, посочи Каракачанов. Той предполага, че, ако не се появи друга кандидатура, ВСС ще препотвърди своето решение за Иван Гешев.