Законът урежда увеличаването на възрастта за пенсия и стажа от 2012 г. с по 4 месеца всяка година. След ветото, премиерът Бойко Борисов прогнозира, че все пак пенсионната реформа ще се прегласува, както стана днес.

По конституция за преодоляване на президентското вето са нужни минимум 121 гласа.
При първото гласуване от 193 гласували точно със 121 гласа "за" ветото бе отхвърлено. Това стана с гласовете на 107 депутати от ГЕРБ и на 14 независими народни представители. "Против" бяха 63, а 9 се въздържаха.
След като Петър Курумбашев от Коалиция за България поиска прегласуване, пак гласуваха 193 депутати, от които вече 122-ма бяха „за” отхвърляне на ветото, „против” бяха 62-ма, 9 депутати - „въздържал се”, предадоха БГНЕС и "Фокус".

Срещу законопроекта за ДОО бяха от Коалиция за България, ДПС, "Атака" и Синята коалиция, съобщи БТА.
Лидерът на БСП Сергей Станишев посочи, че това е експеримент, пестене на пари на гърба на хората.
Председателят на социалната комисия в парламента Драгомир Стойнев, който също е от левицата, коментира, че нищо не налага вдигането на стажа и на възрастта за пенсиониране и допълни, че БСП ще подкрепи всяко решение, което води до намаляване на дефицита на НОИ, но не и такова, което отнема права.
По думите му ГЕРБ се е превърнала в машина, която произвежда безработни.

Соцдепутатът Петър Курумбашев предложи на Дянков да публикуват каква е пенсионната възраст за деня, както БНБ публикува фиксинга на валутите всеки ден.

Павел Шопов от "Атака" каза, че увеличаването на пенсионната възраст означава рязко влошаване на качеството на живот.

Иван Костов каза, че позицията на Синята коалиция е, че пенсионно-осигурителната система е в критично състояние не от вчера, но управляващите не предлагат адекватни мерки.

Настоящите промени са изцяло за сметка на продънения джоб на пенсионерите и социално слабите, констатира Алиосман Имамов от ДПС. Като пример той даде математическа задача с басейн и две тръби. Правителството се опитва да реши въпроса с празния басейн като запушва изходящата тръба - парите които отиват към социално слабите и пенсионерите. Трябва да се решат проблемите с приходите на системата, да бъдат принудени работодателите, които от години не плащат осигуровки, да се издължат, предложи Имамов.

Председателят на РЗС Яне Янев сметна, че от 22 г. само 7 г. е имало десни правителства, през останалите 15 години е имало леви и ултралеви правителства.
Повече от ясно е, господа социалисти, които тропате, че вие през тези правителства, които имахте - на Луканов, на Жан Виденов, на Любен Беров, на ДПС, на Сергей Станишев, не само, че нищо не направихте за българските пенсионери, но ги обрекохте на геноцид през тези 22 г., посочи Янев.
Черешката на тортата беше г-жа Масларова, която разхождаше пенсионерите по черноморските курорти и разхождаше червените бабички активистки на БСП, попита той.

Ако не се направи реформата в пенсионната система, дефицитът в ДОО ще продължи да се увеличава и ще бъдат застрашени дори сегашните пенсии, бяха част от аргументите на социалния министър Тотю Младенов в защита на текстовете от бюджета на ДОО.
Министърът припомни за резолюция на ЕС, в която се призовават страните-членки да увеличават възрастта за пенсиониране. Увеличаването с по 4 месеца на възрастта и стажа, като се започне още от следващата година, по думите му, е най-безболезненият вариант за вдигане на възрастта за пенсиониране.
Друг аргумент за реформата е демографската картина у нас. България е сред 10-те най-застарели държави в света, посочи Младенов. По думите му, намаляват хората в работоспособна възраст и така намаляват осгурителните вноски.

По-късно от БСП и ДПС обявиха, че 52-ма народни представители ще подадат искане до Кoнституционния съд за обявяване за противоконституционни на разпоредбите за пенсионната реформа.