Борисов: След ветото ще прегласуваме пенсионната реформа
Бюджетът на държавното обществено осигуряване ще бъде прегласуван в парламента в същия му вид, за да може пенсионната реформа да стартира от януари догодина и пенсиите на всички да бъдат гарантирани.
Вече е ясно, че Първанов готви своя политически проект. Той е да се запази статуквото, да няма реформи и България да се превърне постепенно в една втора Гърция или да бъде върната обратно в бившия Съветски блок. Не бих се учудил, ако нещата идат и в Конституцоионния съд, каза още Борисов. Това пък засилва желанието и амбицията ни да наложим строги фискални правила, подчерта премиерът.
"Именно заради такива като Първанов Европейският съвет налага тези промени и т.нар. златно правило или Пакт за финансова стабилност. Фактът, че е взето решение да не се вдига над 3% бюджетният дефицит на някоя държава, а ако някой си позволява, има автоматична глоба от Европейската комисия. Така че аз се надявам, че популизмът скоро ще бъде извън политическите игри", посочи още Борисов.
По-рано днес Георги Първанов върна за прегласуване бюджета на общественото осигуряване. Така държавният глава спря вдигането на пенсионната възраст от догодина. Той критикува отпадането на т.нар. швейцарско правило за индексация на пенсиите и решението те да се осъвременяват само с процента на инфлацията.
Държавният глава се противопоставя също на увеличението на срока за изчисляване на обезщетенията при временна нетрудоспособност, майчинство и временна безработица с по 6 месеца. Под трета точка в мотивите за ветото е записан параграфът, с който се увеличава пенсионната възраст с 4 месеца от 2012 година. Според Първанов това решение е финансово необосновано и социално нецелесъобразно. Последният аргумент на президента е, че Законът за ДОО бил приет в нарушение на установената процедура, което го прави уязвим пред Конституционния съд.
По-рано днес по темата за пенсионната реформа, лидерът на БСП Сергей Станишев заяви в предаването на БНР "Неделя 150", че това не е пенсионна реформа, а кърпеж, но по същество шоково се отразява върху живота на българските граждани, защото не могат да си планират живота. Има основания за вето на президента, има основание и за Конституционен съд, ако бъде преодоляно ветото, допълни Станишев.