Ден след спора между Тръмп и Зеленски: Първи политически реации у нас
България традиционно има проблем с взимането на решения в своята външна политика. Чакаме да видим кой е силният на деня, коментира Илхан Кючюк
Реакциите на българските политици след острия спор между президентите на САЩ и Украйна дойдоха навръх 1 март - ден след срещата на двамата лидери.
Първи реагираха от "Продължаваме Промяната" с прессъобщение, в което заявиха пълната си подкрепа за украинския президент Володимир Зеленски.
"Подкрепяме него и украинския народ, които в най-тежките времена отстояват не само националния си интерес срещу агресора, но и продължават да се борят за свободата и мира в цяла Европа! Усилията на Украйна за мир са усилия за мира на целия континент!", гласи позицията.
Малко по-късно първи коментар за ожесточения словесен сблъсък между Тръмп и Зеленски направи и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
"Всеки опит за разделение на Европа прави всички ни по-слаби. Не заради влиянието, а за принципите, които са я основавали, трябва реакция на ЕС. Това става само с незабавна среща на върха между Съединените щати, европейските държави и съюзници, на която всички гледни точки да бъдат сложени на масата. Среща, на която да се говори откровено за това какво следва", написа Борисов във фейсбук страницата си.
Войната в Украйна ще спре, а България отново ще бъде на губеща позиция, заради управляващата каста. Това написа лидерът на "Морал, единство, чест" (МЕЧ) Радостин Василев в профила си във Фейсбук след срещата в Белия дом между американския президент Доналд Тръмп и президента на Украйна Володимир Зеленски.
Аз съм Тръмпист и прогнозирах победата на Доналд Тръмп, пише още той.
"С действията си американският президент Доналд Тръмп показа, че не го интересува мира, иска Украйна да върне парите и да вземе подземните им богатства. Това е колониална политика от XVIII век, дори и тогава не са взимали природни богатства за безкраен период. Неговият интерес е за сключване на сделка, а не в създаване на трайни отношения", коментира и бившият външен министър Ивайло Калфин пред БНР.
"Снощи стана ясно, че това, което се виждаше, както и в предишните седмици е, че Тръмп заема позицията на Москва и това трудно го прави посредник между Киев и Москва. Заема едната позиция и се опитва да принуди другите", смята Калфин.
Според него "на практика Зеленски отиде да подпише сделка, която е унизителна и колониална за Украйна": "Очевидно, че той нямаше други опции, отиде да сключи, но и да потърси гаранции за мир и това му беше отказано с груб тон."
А поведението на Тръмп и САЩ в срещата с украинския президент, "не се вписва в никакви рамки и правила - писани и неписани". Калфин смята, че демонстрираното отношение на Тръмп към Зеленски е обратимо, защото то е премислено, не е случайно и са оставили "вратата отворена" за Зеленски.
"Ясно е, че новите съюзници на Вашингтон са Москва и Пхенян, а не европейските. Дали ще продължи диалогът, тенденцията е ясна и Европа трябва да си извади изводите", коментира бившият външен министър на България.
Евродепутатът от ДПС-ДПС Илхан Кючюк коментира в сутрешния блок на bTV, че българската държава традиционно изчаква, преди да вземе позиция по международни конфликти, като първо наблюдава "откъде ще задуха вятърът".
"България традиционно има проблеми с вземането на решения във външната си политика. Винаги първо чакаме да видим коя страна ще бъде печеливша и чак тогава я избираме", заяви Кючюк.
По думите му останалите европейски държави вече ясно са заявили подкрепата си за украинския президент, а ЕС трябва да реагира единно и категорично. Той подчерта, че Европа не може да разчита нито на Русия, нито вече и на САЩ за осигуряването на своята сигурност.