Демократична България поиска от ЦИК електронна заявка за гласуване на хората под карантина
Искаме единен формуляр, удобен за всички, заяви съпредседателят на ДБ Христо Иванов
Демократична България отправи искане към Централната избирателна комисия (ЦИК) да въведе единна електронна форма, с която хората под карантина заради коронавирус да заявяват гласуване на изборите на 4 април. Предложението на формацията е тази форма а бъде достъпна на сайта на ЦИК.
Предсрочни избори 2021
- "Демократична България": Управляващите да кажат кой стои зад концесионера на летище София
- "Демократична България" спечели делото за видеоизлъчване на броенето на бюлетините
- "Демократична България" за икономиката: Без повишаване на данъци, необлагаем минимум, COVID подкрепа и реформи
- Демократична България до Репортери без граници: Свободата на медиите е ключов приоритет за нас
"В момента трябва да изпратиш имейл до общината си и да изпратиш сканиран формуляр. Това е подигравка. Искаме единен електронен формуляр, удобен за всички", заяви съпредседателят на Демократична България Христо Иванов.
Към днешна дата под карантина в страната има над 50 хиляди души - болни от COVID-19 и техни близки, с които са били в контакт. Ръстът на болните, заради който днес бяха обявени нови ограничителни мерки, ще има като пряк ефект увеличаване на хората, които ще трябва да гласуват в подвижна избирателна секция. ЦИК е оставила възможността да се заявява по електронен път гласуване с подвижна урна в ръцете на общините и то само ако те са създали форма за това. В България има 265 общини. Това означава подаване на заявления на куп различни места, което ще е съпътствано и от различна организация, различни електронни адреси, различни формуляри и др.
"За да не зависят хората от волята на този или онзи кмет, от този или чиновник, за да е на едно място процесът и всички хора да знаят къде и по какъв начин могат да заявят желанието си, е необходима една централизирана електронна форма", коментира юристът Надежда Йорданова, която е и кандидат за депутат от Демократична България.
От обединението се мотивират и че когато процесът е оставен на отделните кметове, значителна част от информацията ще се обработва ръчно и това ще доведе до затруднения и за гражданите, и за администрацията.