Служебният вътрешен министър Бойко Рашков ще координира работата по подготовката и провеждането на изборите на 14 ноември. Това реши кабинетът на днешното си заседание.

Рашков отговаряше за това и на предишния парламентарен вот на 4 април.

"Ще вземем решение на МС за цялостната подготовка и кой ще бъде водещият вицепремиер в това отношение. Знаете, че има редица мероприятия, които изискват координация между ЦИК и изпълнителната власт, съответно регионалните структури, които са ангажирани с изборите, така че тази координация ще бъде поверена на вицепремиер", каза в началото на заседанието премиерът Стефан Янев.

След като беше решено, че това пак ще е Рашков, премиерът уточни, че колетите му от кабинета ще му помагат за реализацията.

Служебното правителство реши още:

Министърът на финансите трябва да внесе в Министерския съвет проект на тарифа, по която партиите, коалициите и инициативните комитети заплащат предизборните предавания по Българската национална телевизия и Българското национално радио и техните регионални центрове.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството координира дейността по изготвянето и публикуването на избирателните списъци.

Министърът на външните работи организира подготовката и произвеждането на изборите извън страната.

Министърът на здравеопазването съгласувано с главния държавен здравен инспектор следва да определи необходимите противоепидемични мерки, свързани с изборния процес.

Министърът на правосъдието организира дейностите по подготовката и произвеждането на изборите в местата за лишаване от свобода.

Заместник министър-председателят по обществен ред и сигурност и министър на вътрешните работи, министърът на външните работи, министърът на регионалното развитие и благоустройството, министърът на здравеопазването и министърът на правосъдието ще информират министър-председателя за хода на подготовката на изборите до обявяването на изборните резултати.

На министъра на правосъдието се възлага издаването на наказателните постановления по чл. 496, ал. 3, изречение второ от Изборния кодекс.

Правителството вече прие план-сметката на изборите "2 в 1“ – близо 124 млн. лв. 52 млн. от тях са за възнагражденията на РИК и СИК. Отпечатването на хартиените бюлетини и обработката на данните от гласуването ще струват близо 15 млн. лв. За охраната на изборите от МВР ще бъдат отпуснати 19 млн. лв. Министерството на Външните работи, които отговаря за вота зад граница, ще разчита на 10 млн. лв., а МОН – на 60 хил. лв.

При необходимост ще бъдат отпуснати средства и за допълнителни машини за гласуване и евентуално за камери в секциите.