"Когато икономиката и българите заработят така, както немците, тогава ще дойдат високите доходи", добави той, с което преповтори свое емблематично изказване. Наскоро в годишния обзор на германския в. „Франкфуртер алгемайне цайтунг” за най-запомнящите се фрази, изречени от публични личности през 2012 г., влязоха и думите на Борисов от началото на 2012-а, казани в Берлин: „Ние всички трябва да работим толкова много, колкото германците”. Той каза това на международен форум в Берлин във връзка с финансовото положение в ЕС.

"Много вярвам в инстинкта на българина. Българинът за първи път има възможност това, което се говори, да го види", заяви още премиерът в Лимасол и даде обичайните примери: "Говорим за метро – ето ви метро, говорим за магистрала – ето ви магистрали – „Люлин”, „Тракия”, „Марица”, „Струма”. Говорим за пречиствателни станции – ето ги, говорим за опери, за музеи – заповядайте, ето ги, вижте ги. Говорим за Южна дъга, за нови градове със страхотни площади – ето ги, показваме ги. Какво могат да ни покажат другите?”.

Борисов отново нападна предишните управляващи.
"Знаете ли какъв им е проблемът - проблемът са им комплексите, които им създавам. Когато управляваше Тройната коалиция и ние създадохме ГЕРБ, още на втората година ГЕРБ отиде с 10% над другите партии. Станахме първа политическа сила за две години и половина, с много проценти над управляващите, но не бяхме в парламента. Сега вече четвърта година управлява ГЕРБ, в най-тежката финансова криза, когато, виждате, цели държави - включително и Кипър днес е поискал огромен заем, милиарди евро - България демонстрира най-добрата финансова дисциплина и строи повече, отколкото при излишъците на Станишев. И продължаваме да сме първа политическа сила. Представяте ли си – какви са им комплексите? Други, ако не бяха толкова добри, нямаше да ги има, щяха да се сринат. Както стана в Испания, както стана в Италия…", изтъкна премерът.

Той благодари на всички българи, които живеят в Кипър, за това, че на последните избори са подкрепили ГЕРБ. По думите на Борисов - някъде около 6% от населението на Кипър са българи, а двама министри в кабинета говорят български. "Те са десет министри, двама говорят български – значи 20% от ръководството им говорят български. С колегата говорихме, че те са изключително доволни от българите тук, много са интелигентни", добави той.
Премиерът изтъкна, че Кипър е от държавите, където, когато се каже „България” и „българин”, са признателни и не случайно трудовият пазар е абсолютно отворен.

На въпрос дали би подкрепил създаването на многомандатен избирателен район за българите в чужбина, той отговори положително: "В чужбина има толкова много българи, които с голямо внимание следят изборите, президентски и парламентарни, искат да участват, защото по този начин имат шанс да се върнат, може да си направят други планове за своето бъдеще. Това е задължително да стане".
Той дори беше категоричен, че вече много българи се връщат. "И в държавната администрация, и в общинските администрации. И в големите компании, които дойдоха вече в България. Така че след тях и с ръста на икономиката ще се върнат и други", подчерта премиерът, цитиран от БТА.

Според него няма логика да има партия „Емигрант”.
"Всеки емигрира по собствено желание, не е както едно време както бягаха от желязната завеса. Аз съм против партиите, които са на етнически и подобен принцип - „партия на ловците”, „партия на хората, които обичат морето”… Дори и Кипър има две големи партии. Нищо по-добро демокрацията не е измислила от политическите партии", заяви Бойко Борисов.

В Лимасол той коментира и горещата тема за референдума за АЕЦ "Белене" Според него той е безсмислен, инициаторите му са нагли хора, а отговор ”да” не би променил нищо.