Борисов: Държавата е подготвена за тази вълна на коронавируса, имаме армия ваксинирани медици
Премиерът опроверга фалшивите новини за въвеждане на извънредно положение и нови ограничения
България очаква 230 000 дози ваксини срещу COVID-19 до края на тази седмица и 700 000 дози до края на април. Осигурени са достатъчно количества ремдесивир, който се прилага при лечението на коронавируса, здравната системата разполага и с всички необходими медикаменти, дезинфектанти и кислород за лечението на пациентите с новия вирус. Това бе докладвано на работно съвещание при премиера Бойко Борисов, в което участваха министърът на здравеопазването Костадин Ангелов и представители на Националния оперативен щаб, съобщиха от правителствената пресслужба.
„Държавата е подготвена за тази вълна на коронавируса. Затова първо ваксинирахме докторите и медицинските лица, за да имаме армия, която да се изправи и да лекува. Осигурени са всички необходими лекарства, защото за нас най-важното е здравето и спокойствието на пациентите“, заяви Борисов.
Той опроверга фалшивите новини за въвеждане на извънредно положение и нови ограничения в страната.
„Изпълнили сме нашия ангажимент и сме осигурили необходимото финансиране за справяне с коронавируса до май. Следващото правителство и парламент ще решат как да продължи финансирането на системата занапред. Това е демокрацията“, категоричен бе министър-председателят и добави, че е направено всичко необходимо за провеждането на парламентарните избори.
Борисов отбеляза още, че до края на седмицата се очакват над 10 000 флакона ремдесивир, а за медикамента правителството отпусна финансиране от 80 милиона лева. Той подчерта, че са осигурени и средствата за допълнителните възнаграждения на всички служители на първа линия в битката с COVID-19.
Здравният министър докладва на премиера, че броят на пациентите в лечебни заведения е повече от предходната вълна, но въпреки това система издържа, благодарение на предварителната подготовка и допълнителните количества дихателни апарати, кислородни концентратори и кислородните инсталации в болниците.
„Нямаме притеснения по отношения на повишеното търсене от болнични грижи на пациентите“, изтъкна Ангелов.
Той отбеляза, че на национално ниво от практиката се налага изводът, че изключително много млади хора, които боледуват от COVID-19, при това тежко, късно търсят болнична помощ.
По отношение на ваксинацията министърът отчете, че направените вчера дози са 2355, ваксинираните общо до момента са 436 513, като до края на тази седмица очакванията са да бъде достигнат брой от половин милион.
„Днес получихме 31 590 дози от "Пфайзер", от 5 април до края на месеца през 7 дни регулярно ще получаваме по 62 010 дози от "Пфайзер". Утре получаваме 51 600 дози от "Модерна“, заяви още той.
По отношение на "АстраЗенека" министърът добави, че в сряда се очакват 151 200 дози.
„Количеството ваксини за тази седмица е над 200 000 дози. Направена е организация“, подчерта Ангелов.
„Общото количество ваксини за България, което очакваме през месец април, е близо 700 000 дози. До края на тази седмица ще получим над 230 000 дози от одобрените до момента ваксини, както и близо 10 000 флакона ремдесивир“, информира изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов.
Той уточни, че за следващия месец имаме потвърждение на близо 250 000 дози от ваксината на „Пфайзер/Бионтех“, 90 000 дози – на „Модерна“, 300 000 дози – на „АстраЗенека“, а след средата на април очакваме близо 40 000 дози от последната одобрена от Европейската агенция по лекарства ваксина – Янсен.
Директорът на Спешна помощ–София Георги Гелев пък отчете, че за изминалата нощ е имало 320 повиквания, като 67 от тях са били за COVID-19 и в 25 случая се е наложила хоспитализация. През вчерашния ден общо е имало близо 500 повиквания, от които 110 за коронавирус, като в 35 случая се е наложило настаняване в болница. Гелев отбеляза още, че в сравнение с месец ноември в момента броят на повикванията е леко занижен.
Главният здравен държавен инспектор Ангел Кунчев изтъкна, че България е далече от стойностите, отчетени в други държави като Словакия, Чехия, Естония или Унгария.
„Навсякъде има ръст, повечето от страните затягат мерките“, изтъкна той.
По думите му, ако бъдат удържани настоящите стойности в страната ни, няма да се достигнe извънредна вълна, която да постави на колене здравната система.
„Болниците продължават да се справят добре и да разкриват нови легла, включително във ВМА тази сутрин още една клиника е трансформирана в COVID-клиника, за да можем да поемем всички случаи, които идват“, добави на свой ред председателят на НОЩ и началник на Военномедицинска академия Венцислав Мутафчийски.
Той съобщи, че във ВМА е обявен „зелен коридор“ за ваксинация и към момента болницата разполага с достатъчно количества за желаещите да се имунизират.
И директорът на „Пирогов“ проф. Асен Балтов докладва, че от днес в лечебното заведения се разкриват още 36 легла като всички те са оборудвани с кислород.
„Подготвили сме и всички реанимации, ако се наложи да се разкриват допълнително реанимационни легла“, добави той.
По думите му работещите в лечебното заведение са мотивирани да помагат максимално на пациентите. Балтов потвърди също, че допълнителните възнаграждения от 1000 лв. за месец април за работещите на първа линия са осигурени.