Служебният министър на културата Велислав Минеков съобщи днес на брифинг за нецелесъобразно по думите му изразходване на средства за първата българска изложба в Лувъра през 2015 година.

Преди шест години България показа в най-известния музей в света 1629 артефакта от 17 български музея, обединени в изложбата "Епопея на тракийските царе - археологически открития в България".

За първи път нашите съкровища са показани във Вашингтон през 1974 г. и това е първият опит да покажем нашата история и минало, което води до невероятен успех, но успехът има своето финансово изражение, обясни Минеков.

По думите му изложбата през 1974 г. носи на България близо пет милиона долара в онези години. "След този успех започва показване на нашите съкровища по целия свят - навсякъде, където е възможно, няколко пъти във Великобритания, в Германия, Италия, Токио. И всеки път това е носило огромни приходи", добави Минеков.

За първи път ние плащаме, за да представим нашето културно наследство - такова нещо никога не се е случвало, заяви министърът.

България плаща на Лувъра близо 700 хиляди лева, за да бъдат поставени експонатите в един нещастен коридор, обяви Минеков.

По думите му, за да бъде събитието отразено подобаващо, са поети разходите на български журналисти, които да опишат случая като величав и съществен - без да бъдат запознати, че държавата е платила за "това наше щастие".

"Разходите, които съм установил до момента, са близо 20 хиляди лева. За съжаление, едни журналисти са били по-любими от други, което се вижда от цената на техните пътни дневни. Едни са настроени за 2000 лева, а други - само за 246", каза още министърът.

"Няма да разреша подобно излагане на нашите културни ценности по този начин, тъй като това е наистина щета. Може би е добре да има някакъв музеен обмен", коментира още Минеков.