Асен Василев готви мащабна, но внимателна реформа, под прицел са клиничните пътеки
Бюджетата комисия одобри увеличение на парите за НЗОК с над 11%
Финансовият министър Асен Василев планира мащабна реформа, която включва ревизиране на финансирането през клинични пътеки. Това обяви самият той пред бюджетната комисия в НС. Днес, , приемайки на първо четене бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), тя реши средствата за Каса да бъдат с 11.1% повече спрямо предходната година.
Асен Василев посочи, че са заложени политики за детско здравеопазване и повече скрининг за бременните жени. Той анонсира, че ще прави по-мащабна реформа в здравеопазването, но преди това ще се съберат повече данни. Едната от сферите на реформи ще е по отношение на клиничните пътеки и да се върви към по-модерни начини на финансиране.
България е една от последните държави, които използва клиничните пътеки, но реформата на тази система трябва да се прави внимателно, за да не избухне финансово, каза Василев.
Има наказателна процедура от ЕС за това, че частните болници не използват Закона за обществените поръчки, макар че ползват публични средства, припомни той.
Политиката ни е във всички държави администрации да не се увеличават заплатите, докато не се прегледат процесите и хората и кои процеси могат да се оптимизират и да се електронизират. След това може да се види колко е нужно да се вдигнат заплатите, допълни министърът.
Омбудсманът Дияна Ковачева оцени като положителна стъпка увеличаването на средства за здраве. Според нея обаче това не гарантира реформата, от която де нуждае здравната система. Тя критикува доплащането в редица медицински сфери. Не се променят и средствата за помощни средства за хората с увреждания, критикува още Ковачева. Общественият защитник настоя да се намери начин да се помогне на повече нуждаещи се.
Има голям ръст за лекарства, но няма намаление на плащанията от страна на пациентите, включи се в дебата и народният представител от ГЕРБ проф. Асен Балтов. Според него средствата за ковид мерките няма да стигнат.
От БСК очакват подобряване на здравната система, Васил Велев от АИКБ настоя за повече скрининг. Това е оптималният бюджет, отговори управителят на Здравната каса Петко Салчев.
Дигитализация в здравното досие поиска председателят на комисията Любомир Каримански от ИТН.
"Важно е реално да приложим електронното здравно досие и електронната рецепта. Трудно може да се каже, че сега имаме електронно здравно досие, защото няма ясно проследим процес за диагностика на пациента и на разходването на средства за лечението му", каза Каримански.
В новия бюджет няма предвидено увеличение на потребителските такси, но няма и увеличение на парите в извънболничната помощ - за общопрактикуващите лекари, специализираната извънболнична помощ и медико-диагностичните лаборатории.
След около 40 минути дебати бюджетна комисия прие бюджета на НЗОК.