Гълъбов: През 2017 г. БСП се завърна на политическата сцена
През 2017 г. имаме възстановяване на влиянието на втория политически център около БСП. Радикализира се политическия дебат, което засега не дава резултат.
- Имаше ли стабилна коалиция през изминалата 2017 г., след като се състояха непрекъснати скандали между коалиционните партньори и се създаваше чувството, че коалицията непрекъснато се клати?
- Може би най-важната промяна на тази година е свързана с движението на обратната посока към политически модел с два основни субекта. През изминалите години отчетливата доминация на ГЕРБ и много слабата позиция на БСП създаде представата за това, че всъщност има тенденция на развитие на политически модел с една политическа сила, която доминира. Така, че през тази година, след президентските избори, имаме възстановяване на влиянието на втория политически център около БСП. Това променя като цяло динамиката в политическия живот.
Едновременно с това важно е да се подчертае, че завръщането в някакъв смисъл на БСП на политическата сцена, не е по линия на изграждане на алтернатива, а по-скоро по линия спрямо на конфронтиране на управляващата коалиция и по-конкретно спрямо ГЕРБ.
От гледна точка на коалиционната култура на ГЕРБ спрямо кабинета "Борисов 2", това правителство е с не по-малко сложна архитектура, тъй като Обединените патриоти всъщност са само предизборна коалиция. Това са три отделни политически формации, които имат самостоятелната си политическа тежест. Това, което е много важно, за да се разбере доколко коалицията е стабилна или не, е самото коалиционно споразумение, тъй като то предполага категорична подкрепа за приоритетите записани в управленската програма, но и позволява на всеки от участниците в управляващото мнозинство да води собствена политика и предлага собствени решения извън обхвата на управленската програма. Така, че този дизайн позволява от една страна да се поддържа съгласие по приоритетите, които са подписани и в същото време да сме свидетели на различен тип тълкования и поведение в други сфери.
- Кое бе, според Вас, най-важното ни събитие в политическия ни живот през 2017 г.?
- Трудно е да се определи събитие, по-скоро вниманието е фокусирано върху подписване на договора за сътрудничество и добросъседство с Македония.
Но по-скоро е процес на радикализиране на политическия дебат, на максимално изостряне на политическото противопоставяне, който поне засега не дава резултати, но ще определя най-вероятно тона и през следващата година.
- Оставаме с впечатлението, че и кабинетът "Борисов 3" работи на принципа "две крачки напред, една на назад" - примери са решенията за лекарствата, лифта на Банско, БАН. Има ли такава тенденция и не говори ли това за несигурно управление?
- Това е модел на управление, който следва ГЕРБ. Модел на управление, който е много чувствителен към генериране на всякакъв тип граждански протести. Това създава усещането за неустойчивост. Но в същия момент показва, че това по-скоро е начин да бъде изравнявано напрежението и да бъдат компенсирани тези протестни нагласи в обществото, така че да не се стигне до радикализирането им. От тази гледна точка изглежда, че управлението е непоследователно, но в същото време постига цели. Това е просто различен стил на правене на политика. Въпрос на време е да разберем доколко онова към, което се стремят съответните протестиращи групи наистина е в техен интерес. Но така или иначе, имаме демонстрирано разбиране през годините за това, че там където възникне някакво гражданско напрежение, там трябва да бъде отворено пространство за диалог и евентуално за промяна на предварителни решения.