Жители на Свети Влас се събраха на протест пред сградата на Общинския съвет (ОбС) в Несебър, предаде БТА. Протестиращите, сред които и постоянно пребиваващи в Свети Влас чуждестранни граждани, блокираха входа на сградата. Повод за недоволството е бездействието на Община Несебър и ОбС относно липсата на улично осветление и пътна инфраструктура в квартал "Инцараки". Исканията на протестиращите са за предприемане на незабавни мерки по изпълнение на регулационния план на квартала.

Снимки от протеста ВИЖТЕ ТУК>>

Протестиращите издигнаха плакати с надписи: "Искаме улици", "Високи данъци без инфраструктура", "Искаме улично осветление", "Къде ни е градската инфраструктура, 20 години "Инцараки" - част от Свети Влас", "Живеем в кал и тъмнина" и "Чиста вода = мръсен бизнес". Те скандираха "Искаме улици" и "Къде ни е осветлението". На място има полицейско присъствие.

"Бездействието на Община Несебър ни накара за излезем на протест. От 20 години "Инцараки" е квартал на Свети Влас и плащаме данъци като всички останали граждани, но Общината не прави нищо. Нито имаме улици, нито имаме осветление. Газим в кал, нямаме никаква видимост вечер, сметоизвозването е под всякаква критика", каза пред журналисти Гергана Геловска, председател на Сдружението на собствениците в кв. "Инцараки" в Свети Влас. По думите ѝ контейнерите за отпадъчни материали са препълнени и се изхвърлят веднъж в седмицата.

Геловска посочи, че поради липсата на улици до квартала нямат достъп линейки и противопожарни автомобили. "Имаме проблем и с водоподаването, тъй като то се извършва от частно дружество", посочи тя. По думите ѝ през 2004 г. е изградена ВиК системата в квартала, като в срок до десет години трябва да бъде стопанисвана от общинското ВиК дружество. "Към този момент това не е изпълнено и ние сме таксувани на ръка от гражданско дружество, чиято собственост се смени", уточни Геловска. По думите ѝ жителите на квартала са плащали на гражданското дружество, което не е предавало сумата на общинското ВиК. "До юни 2024 г. бяха натрупани задължения около 60 000 лв., тогава ВиК спря водоподаването в целия квартал. В "Инцараки" има четири ВиК мрежи, които обслужват повече от 100 имота", обясни Геловска. Над жителите е упражняван натиск и принуда да заплащат питейна вода на съмнително, под думите ѝ, дружество, което заплашва да спре водата на квартала и произволно нанася имуществени вреди над частна собственост и общинска публична собственост.

Снимка: БТА

Малко преди началото на редовното заседание на ОбС, пред сградата пристигна кметът на Община Несебър Николай Димитров. Първоначално протестиращите не му позволиха да влезе в заседателната зала. Те изказаха своето недоволство и отправиха директно исканията си.

Някои от протестиращите бяха допуснати в заседателната зала по време на редовната сесия на ОбС в Несебър. Те попитаха дали общинските съветници ще разгледат входираните от тях две допитвания. Заявленията не са подадени в срок и няма да бъдат включени в дневния ред, обясни председателят на Общинския съвет в Несебър Върбан Кръстев. Кметът Димитров съобщи, че докладните записки ще влязат в дневния ред на следващото редовно заседание на ОбС.

Снимка: БТА

В залата възникна спор между протестиращите и представителите на ОбС, при което се наложи намеса от страна на полицията. Заседанието бе прекъснато за десет минути. След това продължи.

Протестиращите напуснаха заседателната зала, като заявиха, че протестите им ще продължат.