Председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари д-р Любомир Киров заяви за БНР, че всеки може да говори всичко, но то трябва да е вярно.
Поводът за изказването му са именно твърденията на министърката, че едва 25% от семейните лекари имат някаква специалност. Тя критикува, че 84% от пациентите, които отиват при личните лекари, не намират там нито диагнозата си, нито лечението си. А просто се прехвърлят някакви си листчета, пише "Труд".
Борисова смята още, че 30 на сто от хората вярват в тях, а 40% от болните посещават едновременно и личния си лекар, и специалист.

“Това са неверни интерпретации и инсинуации, целящи отново и за пореден път дискредитиране и уронване престижа на нашата професия“, се казва в протестна нота, изпратена от софийското сдружение на семейните лекари до здравната министърка, съобщи zdrave.net.

"Изнесените от вас данни не отговарят на истината и са подвеждащи, тъй като по-голямата част от общопрактикуващите лекари са със специалност вътрешни болести или педиатрия, близо 30% имат специалността “Обща медицина“ и още толкова са в процес на придобиването й“, се казва още в протестната нота.

“Ние, на всеки 6 месеца, подлежим на избор от своите пациенти“, припомнят джипитата на министърката и заявяват, че ако са некадърни и некомпетентни, досега 70% от практиките им ще са фалирали. Ние сме търпеливо съсловие, но всичко си има предел. Крайно време е политиците да престанат да ни разединяват, да противопоставят едни медицински специалности на други“, заявяват семейните лекари.

Според Делфина Нуниес -  председател на дружеството на софийските общопрактикуващи лекари, подобно изказване е недопустимо и думите на Борисова са обидни.