Това предвиждат промените в правилника на институцията, оповестени днес, предаде БНР.

Децата ще могат да получат имплант или да заминат на лечение в чужбина само със становище от лекарска комисия или онкокомитет, без да се търси мнението на външен експерт, обясни зам.-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков.

Намалява се и срокът за разглеждането на подадените документи до Фонда.

Досега за разглеждане на първоначално подадените заявления до Фонда срокът беше тридневен, а според новите правила ще е до два работни дни.

Срокът за разглеждане на допълнително подадени документи от тридневен става до края на следващия работен ден след подаването.

Въвежда се и регламент за изпращане за външна експертиза, съобщи д-р Шарков.

"Досега лисваше регламент, сега регламентът е до края на работния ден след деня, в който е разгледано заявлението. Представяне на външна експертиза – срокът беше 14-дневен, става седемдневен. Разглеждането на заявлението от Обществения съвет – става не по-късно от десет дни след получаване на оферта и доклади от външна експертиза", обясни зам.-министърът.

Промените разширяват и правомощията на директора на Фонда, който задължително трябва да е лекар.

Становища ще дават националните консултанти, председателите на научни дружества или изрично посочени от тях специалисти.

По-рано представители на неправителствени организации в Обществения съвет на Фонда алармираха, че новата администрация бави лечението на тежко болни деца. Стигна се и до протест на родители на болни деца.

Процедурата, по която Фондът за лечение на деца заплаща имплантите, ще бъде облекчена с планираните промени в правилника, убеден е директорът му проф. Владимир Пилософ.

"Аз ще се въздържа да кажа какви са предложенията ми, но специално, когато става въпрос за лечение в България, и то искане на импланти, нашата вътрешна процедура трябва да бъде опростена, да бъде аналогично на това, което прави НЗОК, защото фактически съществена разлика между двете няма", допълни проф. Писософ.

Той уточни, че не е имало работна група за проекта на правилника, но той предстои да бъде публикуван за обществено обсъждане и ако има нови предложения, ще бъдат обсъждани, каза още директорът на фонда проф. Владимир Пилософ.

Проф. Пилософ каза още, че всички деца, които е трябвало да заминат за лечение в чужбина, са заминали. Има деца, за които се налага изчакване на медицински мнения, както и такива, които чакат дати за постъпване в чужда клиника.

Директорът и целият екип на институцията бяха сменени през април, след като ГДБОП арестува всички служители, начело с тогавашния директор Павел Александров.