От тази година ще има петима нови съдебни лекари в страната - нещо, което не се е случвало от 25 години, съобщи за bTV началникът на Клиниката по съдебна медицина и деонтология на УМБАЛ "Александровска" и дългогодишен ръководител на катедрата по съдебна медицина към Медицинския университет в София доц. Александър Александров. 

Въпреки това обаче трудна остава ситуацията в повечето областни градове в страната.

В някои от тях има само по един съдебен лекар. Това са:

  • Видин,
  • Монтана,
  • Кюстендил.

По думите му предимно жени проявяват интерес към трудната професия на съдебния лекар в последните години.

Интересът към съдебната медицина у нас е слаб, общият брой на съдебните лекари в цялата страна е не повече от 50 души. Голяма част от тях продължават да работят и след пенсионирането си поради липса на кадри. 

По отношение на проблемите с трупохранилището на Александровска болница, доц. Александров коментира, че към момента в него се съхраняват 90 тела при максимален капацитет до 75. 

Най-старите трупове там са от 2006-2007 г. Съхранението им струва 20 лв. на денонощие. За да бъдат освободени и предани за погребение, трябва да бъдат платени натрупаните суми.

Прекаленото запълване на хладилните камери води до големи разходи за електроенергия, които достигат до 10 000 лв. месечно, поради непрекъснатата им работа.  

Периодично от болницата алармират институциите за препълнения капацитет и невъзможността за реакция при евентуален случай на природно бедствие или сериозен инцидент, при който не би имало къде да бъдат съхранявани по-голям брой трупове. Все още обаче не е намерено трайно решение на този съществуващ от години проблем.