Вариант 1 се падна на втората матура по предмет по избор
Днес се провежда и националното външно оценяване за седмокласниците
По изпитен вариант 1 ще пишат днес зрелостниците на втория задължителен зрелостен изпит в 12-и клас по избор между 13 учебни предмета. Изпитният вариант беше изтеглен тази сутрин в Министерството на образованието и науката и ще важи за изпита по всеки предмет. Сред предметите, по които ще пишат, зрелостниците на матурата, са биология, география, история, математика, английски език, както и още чужди езици.
Държавният зрелостен изпит в 12-и клас започва в 8.00 часа и продължава четири астрономически часа, а за учениците със специални образователни потребности - шест часа.
Зрелостниците трябва да пишат с черен химикал.
Над 55 000 дванадесетокласници се очаква да се явят на втората задължителна матура днес.
Най-много желаещи отново са избрали да се явят на матура по биология - близо 14 хил. младежи. По-малко са избрали като втора задължителна матура английски език.
Днес се провежда и националното външно оценяване за седмокласниците. Те ще трябва да покажат знания по математика. Изпитът, който започва в 10 ч., се състои от два модула. Първият модул съдържа 20 задачи от два вида - със структуриран отговор и със свободен отговор. Продължителността му е 60 минути, а максималният брой точки, който могат да получат учениците, е 65.
Вторият модул се състои от четири задачи с отворен отговор, от които две задачи с кратък числов, символен или словесен отговор и две задачи - с описание и аргументация на решението. Продължителността на този модул е 90 минути, а правилното решение на задачите носи 35 точки.
Максималният резултат от двата модула е 100 точки.