14 пациентски организации осъждат идеята за криминализиране на лицата, които не съобщават диагнозата си при нужда от медицинска помощ, предаде БНР.

Идеята беше предложена от заместник-председателя на Българския лекарски съюз д-р Галинка Павлова.

Според нея това се налага, тъй като лекарите са изправени пред всекидневен риск от заразяване с хепатит В, хепатит С или с HIV.

Всеки лекар е длъжен да спазва еднакво строги правила за безопасност при работа, гарантиращи както неговото здраве, така и това на пациента, бе категоричен председателят на Националната пациентска организация Станимир Хасърджиев:

"От името на целия неправителствен сектор, който повече от 15 години работи за това да има превенция, контрол на HIV-СПИН в България, ранна диагностика и да се борим с дискриминацията към тези хора.

Категорично се обявяваме против идеи, които са характерни за Средновековието и за Инквизицията и нямат нищо общо с позицията на световни организации като Световната здравна организация, с европейското законодателство против дискриминация.

Възможно е Европейският съюз да предприеме наказателна процедура срещу България заради такава дискриминация", посочи Хасърджиев.

Пациентските организации настояват да се прекрати обсъждането на темата за криминализиране на укриването на диагноза, както и за ясна позиция на Министерството на здравеопазването.

Д-р Галинка Павлова: Това е мое лично мнение

Идеята за криминализиране на укриването на диагноза от страна на пациент е лично мое мнение, а не на Българския лекарски съюз, каза за БТА заместник-председателят на БЛС д-р Галинка Павлова.

Тя беше потърсена за коментар по повод реакция на пациентски организации срещу подобна идея. Д-р Павлова участва вчера в пресконференция, посветена на започнал скрининг за носителство на хепатит В и хепатит С сред медицинските лица, работещи в центровете за спешна медицинска помощ.