Пошлост, безвкусица, дискриминация, несъвместимост с християнския духовен живот, със здравия човешки разум, с естественото човешко право, с вековните европейски естетически критерии, както и с класическия идеал за красиво - здрав дух в здраво тяло. Така Светият синод на БПЦ-БП определи церемонията по откриването на Олимпийските игри в Париж.

"Безспорна истина е, че повече от две хиляди години до днес в основата на европейската цивилизация стои християнството, стоят християнските ценности и добродетели, т.е. Христовата евангелска нравственост и светоглед. Християнството е оставило своя незаличим отпечатък върху всички сфери на човешкия живот и култура, а земният живот на нашия Господ Бог и Спасител Иисус Христос и на Неговите ученици и последователи е послужил за вдъхновение при създаването на най-великите произведения на човешкото изкуство", пишат от БПЦ в своята позиция.

В нея се посочва още, че преди броени дни целият християнски свят е бил смутен, съблазнен и оскърбен от представлението при откриването на Олимпиадата във френската столица.

"Представените художествени образи - независимо от декларираните от организаторите мотиви - противоречат и са напълно несъвместими с християнската евангелска нравственост, с християнския духовен живот, но също така и със здравия човешки разум, с естественото човешко право, с вековните европейски естетически критерии, както и с класическия идеал за красиво - здрав дух в здраво тяло, заложен в идеята на Олимпийските игри", категорични са от Синода и добавят:

"Пошлостта и идейната безвкусица са само част от проблема. Много по-важният въпрос обаче остава за предизвикателното, дискриминационно и оскърбяващо религиозните чувства на вярващите християни отношение, което ние не можем да приемем и да премълчим. Тук Христос е категоричен: "Който съблазни едного от тия малките, които вярват в Мене, за него е по-добре да му надянат воденичен камък на шията и да го хвърлят в морската дълбочина. Горко на света от съблазните, защото съблазни трябва да дойдат; обаче горко на оногова човека, чрез когото съблазън дохожда" (Мат. 18: 6-7)".

По думите на Синода множеството критични гласове, които се чуват от няколко дни насам, свидетелстват за това, че християнска Европа е жива, а опитите за нейното дехристиянизиране и дехуманизиране няма да успеят.

"Защото историята е доказала, че всички опити за борба срещу Христа и светата Му Църква са завършвали с неуспех и са претърпявали крушение. Пътят на нашия народ е европейският път, но ние сме за християнска Европа; за Европа, която уважава и почита своята история и корени. Убедени сме, че без реална, жива вяра в Христа и в непреходните християнски ценности, Европа няма и не може да има бъдеще", добавят от БПЦ.

Церемонията по откриването на Игрите беше критикувана също от Френската и Руската църква, политици и други известни личности.

След отзивите организаторите на церемонията се извиниха на католиците и другите християнски общности, почувствали се засегнати от пародията на известната картина на Леонардо да Винчи "Тайната вечеря".

"Ясно е, че никога не сме имали намерение да показваме неуважение към някоя религиозна група. Церемонията по откриването се опита да отпразнува толерантността на обществото", заяви на пресконференция говорителка на Париж 2024.

"Смятаме, че тази амбиция беше постигната. Ако хората са се почувствали обидени, наистина съжаляваме", добави тя.