Стихва ентусиазмът за помощ в наводнените села, комисия решава кои сгради да бъдат съборени
Остра нужда от питейна вода изпитват хората в село Слатина
Комисия от инженери и конструктори започват огледи в пострадалите села в Карловско. Трябва да се прецени дали сградите в пострадалите села могат да бъдат възстановени или се налага да бъдат разрушени, съобщи БНТ.
Остра нужда от питейна вода изпитват хората в село Слатина. Въпреки даренията от граждани и фирми, запасите там привършват.
Водоподаването в селото е частично възстановено, но авариите са много. Така водата от чешмите е и негодна за пиене, а често и липсва.
Вече се забелязва и намаляване на броя на доброволците, недостатъчна е и техниката за справяне със последствията от опустошителното наводнение в началото на септември, съобщи Радио Пловдив. Вчера в селата Богдан и Каравелово до 10 часа бяха пристигнали общо около 50 доброволци.
По решение на Кризисния щаб в община Карлово в почивните дни военните не участват в разчистването, а само координират работата на доброволците. От днес военнослужещите отново се включват в разчистването по график - 60 от тях ще са в село Богдан, други 60 ще бъдат в Каравелово.
Улиците в село Каравелово вече са разчистени. Продължава изкарването на наносите от дворовете и извозването им до определените за това депа, съобщи координаторът там заместник-кметът на Карлово Николай Цветков.
В селото работят 15 камиона, 2 фадроми, 2 булдозера и 10 багера, от тях 3 верижни, като двата чистят речното корито. Отделно мини багерчета и мини товарачи участват в разчистването на дворовете.
От днес започва и изплащането на еднократната социална помощ от 375 лева на хората, пострадали от наводненията в карловските села и подали заявления за финансово подпомагане. Тези от тях, които имат банкови сметки, ще получат сумата с превод, останалите - в пощенските клонове в населените места.
Изследват се наистина всички възможни причини за наводненията в Карловско в началото на септември, заяви служебният заместник - министър на икономиката Димитър Данчев пред БНТ. Сред възможните причини са огромното количество дъжд, което е паднало, непочистени дерета и корита на реки, извършването на незаконна сеч, посочи той.
Сезирани са всички органи, които имат отношение по темата - МВР, Министерство на земеделието, РИОСВ, прокуратурата, каза Димитър Данчев. Той припомни, че това, което е установено до момента е, че не е имало незаконна сеч. Огромна част от дърветата, които са довлечени от бедствието са с корени, което показва, че те не са отсечени, а изкоренени, обясни Дачев. "Предвид огромните щети и тежките последствия, ние ще съберем цялата информация от горските стопанства, от МВР и другите контролни органи за това имало ли е сигнали за незаконна сеч", отбеляза още той.