Синоптиците на жълтите павета: "Климатът се променя, а БАН - не", спираме прогнозите!
Около 150 души от хидрометеорологичните служби в София и страната се включиха в първия ефективен протест на НИМХ
Метеоролози от Националния институт по хидрология и метеорология протестираха пред сградата на БАН с искане за средства, за да не спрат от 9 юли синоптичните прогнози.
Около 150 души от хидрометеорологичните служби в София и страната се включиха в първия ефективен протест на НИМХ, който се проведе тази сутрин.
Протестът на учените от НИМХ към БАН е насочен срещу ръководството на БАН, което според тях не осигурява достатъчно средства, за да продължи нормално работата им. До 2 юли те искат да бъдат отпуснати още 1 145 000 лева, за да завърши годината успешно. Искат и оставката на заместник-председателя на БАН - Константин Хаджииванов заради резултатите от разработените и наложени от него критерии за разпределение на бюджетната субсидия на БАН за 2018 г.
Синоптиците издигнаха плакати с надписи: "Климатът се променя, а Общото събрание на БАН не", "Държавата дава, БАН не дава", "Публикации или прогнози" по повод на факта, че голяма част от допълнителната държавна субсидия беше разпределена за публикации и научна дейност, вместо за прогнози.
Метеоролози от Националния институт по хидрология и метеорология излязоха на протест пред сградата на БАН
Метеоролози от Националния институт по хидрология и метеорология излязоха на протест пред сградата на БАН
Снимка: БТАМетеоролози от Националния институт по хидрология и метеорология излязоха на протест пред сградата на БАН
На 9 юли ни свършват парите и ще започнат да отпадат дейности на НИМХ-БАН по финансови причини, каза пред журналисти директорът на института проф. Христомир Брънзов.
"Естествено, първо ще започнат да отпадат гражданските прогнози и дейности, които не са свързани с националната сигурност и безопасност", коментира той. НИМХ обслужва с прогнози армията, гражданската и военната авиация, Напоителни системи ЕАД и гражданска защита. Това ще бъдат последните системи, които ще бъдат изключени", обясни професор Брънзов.
За да работи добре НИМХ-БАН, изчисленията показват, че са необходими 18 милиона, обясни един от протестиращите. За тази година ние разбираме, че това не е реалистично и затова от следващите години искаме да получаваме бюджета си директно от държавния бюджет, обясни той.
Метеоролози от Националния институт по хидрология и метеорология излязоха на протест пред сградата на БАН
Метеоролози от Националния институт по хидрология и метеорология излязоха на протест пред сградата на БАН
Снимки: Иван ГригоровМетеоролози от Националния институт по хидрология и метеорология излязоха на протест пред сградата на БАН
Снимка: Иван ГригоровМетеоролози от Националния институт по хидрология и метеорология излязоха на протест пред сградата на БАН
Снимка: Иван ГригоровМетеоролози от Националния институт по хидрология и метеорология излязоха на протест пред сградата на БАН
Снимка: Иван ГригоровМетеоролози от Националния институт по хидрология и метеорология излязоха на протест пред сградата на БАН
Националният институт по метеорология и хидрология при БАН иска да има отделно финансиране, за да не може ръководните органи на БАН да преразпределят средствата за НИМХ-БАН. Това каза пред журналисти асистент Орлин Георгиев - ръководител на отдела "Специализирани метеорологични измервания и хидрометеорологични методики" в НИМХ-БАН, след като излезе от среща с ръководството на БАН.
Пред протестиращите синоптици той съобщи, че "председателят на БАН прие обръщението на метеоролозите и се съгласи, че НИМХ-БАН е с големи специфики и е най-големият институт на БАН".
Планираната среща в 14.00 часа днес с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев остава, на която се надяваме да има решение и председателят на БАН подкрепя изцяло фундаменталното решение за финансирането на НИМХ, допълни Георгиев.
Той обясни, че отделянето на НИМХ- БАН зависи от законодателна инициатива, която да бъде направена с промяна в Закона за БАН, за да може Институтът да се финансира програмно-целево. Това финансиране може да е от Министерския съвет или от Министерството на образованието и науката, каза Орлин Георгиев. Той отбеляза, че отделянето на бюджета на НИМХ от общия бюджет на БАН трябва да бъде вписано и в Закона за БАН. Общото събрание на БАН утвърждава бюджета на Академията и бюджетната субсидия на отделните й институти, каза Орлин Георгиев.
Подкрепата от ръководството на БАН не ни е достатъчна и затова очакваме среща с министъра на образованието, на която да обясним каква е спецификата в дейността на НИМХ-БАН, заяви Орлин Георгиев.
Вчера от ръководството на Българската академия на науките заявиха, че бюджетната субсидия за НИМХ-БАН за 2018 г. е 8 791 143 лева, като е увеличена с 1 045 751 лева спрямо 2017 г., което е ръст от 13,5%. И припомниха, че след началото на протеста от преди два месеца са били направени срещи с ръководството на НИМХ-БАН и с представители на протестиращите. В резултат на тях Управителният съвет на БАН и ОС на БАН са се ангажирали с предоставянето на допълнителна сума от 163 000 лева, от която 43 000 лева вече са гласувани и преведени на НИМХ-БАН, а останалите 120 000 лева са предназначени за застраховки на имущество, стопанисвано от НИМХ- БАН и ще бъдат преведени при предоставяне на съответните финансови документи.
"Напълно неоснователни са обвиненията срещу заместник-председателя на БАН чл.-кор. Константин Хаджииванов, тъй като критериите за разпределение на бюджетната субсидия на БАН за 2018 г. са предложени от Комисията за научна политика към ОС на БАН и са приети от ОС на БАН", заявиха още от ръководството на Академията.
И информираха, че съгласно споразумението, сключено с Министерския съвет през 2018 г., при формиране на бюджета за 2019 г. за БАН, средствата за оперативни дейности ще се договарят отделно и ще е ясно за кои институти на БАН и за кои дейности са предназначени. По този начин в бъдеще НИМХ-БАН, съвместно с ръководството на БАН, ще има възможност да обоснове и защити пред правителството необходимата му субсидия за оперативна дейност, уверяват от Академията.