Тестовете за коронавирус, които правят учениците веднъж седмично, не улавят заразата. В това е категоричен председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиан Петров. Той съобщи, че заразени учители и ученици са дали отрицателни резултати по време на тестването в училище, което показва, че този метод е несъвършен.

"Тези тестове показаха един много нисък резултат на хващане, под нулата. Основното е, че всъщност всички, които впоследствие са заразени - учители и ученици, не са хванати от тия тестове, те са много несъвършени, а тестовете станаха водещото в тази рискована стратегия да се върнат децата в училище", коментира синдикалистът по БНР.

По думите му именно заради ниското индекиране на заболяемост няма голям смисъл от ползването на тези бързи тестове.

Преди дни пък директорът на 119-о училище и шеф на работодателите в просветата Диян Стаматов също изрази скептицизъм относно ефективността на тестовете със слюнка в училище, като съобщи, че от направените 15 хил. в неговото учебно заведение само 3 са се оказали положителни. Скептично се изказа и главният здравен държавен инспектор доц. Ангел Кунчев още при отчитането на първите резултати в страната след старта на тестването, което беше условие за връщането на учениците в присъствено обучение.

"Нека да ги има, ние не сме против тестовете, но българското образование е в плен на пандемията, то трябва да излезе от нея и да започне да се бори с посредствеността. Тази посредственост да я надрастваме и да търсим едно по-добро образование по отношение на възпитание, технологии, социализация на определени групи. Да излезем от този плен на страха, защото пандемията ще отмине и проблемите в нашето образование ще останат", каза шефът на синдикат "Образование". Той е категоричен, че в момента децата, които са на онлайн обучение, получават много нискокачествено обучение и то не е по вина на учителите.

За сряда е планирана и среща на синдиката с министъра на образованието Николай Денков, на която ще се обсъжда и това, и други актуални теми.

От днес пък от синдикалната организация към "Подкрепа" започват анкета сред родители и учители кога да бъде началото на учебната година, след като от МОН изразиха нагласа да зачеркнем традиционния първи учебен ден на 15 септември, а да започваме още около 4-5 септември.