Бившият здравен зам.-министър д-р Димитър Петров беше повикан в Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество заради проверката за бързите тестове за учениците. Петров заяви пред журналисти, че предполага, че КПКОНПИ са се самосезирали заради публикациите с негови изявления, предава БНТ.

Според него в казуса има 4 проблема.

"Първият проблем е защо тази процедура е разделена на четири. Обявяват се 4 процедури за едно и също нещо. Логиката е да се направи една, която да е със седмични графици колко теста да се доставят всяка от седмицата", каза д-р Петров.

"Вторият проблем е защо тази процедура се води от лице, на което това не му е в ресора и не е компетентно - от началника на кабинета на министъра Лидия Чорбанова. Според Петров на нея това не ѝ е работата. Тази процедура трябва да се прави от зам.-министър Златанов, а той седи изолиран", добави д-р Петров.

Третият проблем е, че първият път са били поставени условията втората фирма, която се яви, да не подписва договор и след това се забави доставката.

Тогава Петров е заявил, че трябва да се мине към следващите фирми, за да се спази срока, но това не е направено.

Четвъртият проблем е, че при втората процедура са променени условията за неустойки.

"Същественото е, че за големите ученици се забавиха две седмици тестовете, което забави тръгването им на училище. Това най-много ме притесни", каза още бившият зам. здравен министър.

По-рано днес стана ясно, че дирекция "Противодействие на корупцията" в КПКОНПИ е започнала проверка в Министерството на здравеопазването относно процедурата за закупуване на бързи антигенни тестове на ученици.

Проверката е по сигнал, в който се съдържат твърдения за допуснати сериозни нарушения при избора на изпълнители и класирането им, както и по медийни публикации, съдържащи изявления на бивш заместник-министър на здравеопазването. Предмет на проверката са и данни за завишени цени на тестовете и забавяне на доставките им.

От Министерството на здравеопазването приветстваха проверката.

"По този начин ще отпаднат всякакви съмнения и целенасочени внушения за нередности при проведените процедури", посочиха от пресцентъра на ведомството в официално съобщение.