Когато се свързахме с председателя на Народното събрание Никола Минчев, първо го попитахме за хората, които са присъствали на Консултативния съвет за национална сигурност. 28 души са присъствали на това заседание, само с един човек не можахме да се свържем, но предполагам, че това ще стане тази сутрин. Това заяви пред bTV директорът на СРЗИ д-р Данчо Пенчев.

Той уточни, че само заместник-председателят на парламента Кристиан Вигенин от всички участници в КСНС няма да е под карантина, тъй като е преболедувал Covid-19 през последните три месеца преди контакта с Минчев, а останалите ще са вкъщи за седмица.

Директорът на Столичната регионална здравна инспекция каза още, че процедурата по поставяне под карантина на контактните на председателя на Народното събрание е стартирала на 11 януари, като това се брои и за първия им ден от изолацията, въпреки че положителният резултат от теста е излязъл на 10 януари вечерта.

"Според новата заповед на министъра на здравеопазването за намаляване на срока на карантината, за лицата със завършен ваксинационен процес и бустерна доза изолацията е пет дни, тъй като на третия ден се прави PCR тест и ако резултатът му е отрицателен, карантината се вдига", обясни д-р Данчо Пенчев.

В тази хипотеза се намират президентът Румен Радев и премиерът Кирил Петков, като държавният глава си постави бустерна доза само няколко дни преди заседанието на КСНС.

По думите на д-р Пенчев, лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов също е с предписание от СРЗИ за поставяне под карантина, което ще му бъде връчено днес, но той вече е информиран. На въпрос, ако Костадинов наруши изолацията, какво следва, директорът на здравната инспекция в София обясни:

"Органите на МВР са тези, които проверяват лицата под карантина. Ако Костадинов се появи на публично място, има административно-наказателни мерки - ще му бъде съставен акт".

Директорът на СРЗИ допълни, че срокът на карантината не може да бъде променен със задна дата и се обсъжда вариант тези случаи, които се застъпват с новата заповед, тяхната карантина да е с новия срок от 7-10 дни. Очакват се методични указания от Министерството на здравеопазването за новата заповед. По думите му решението за намаляване на срока на карантината от COVID-19 е взето на база анализ и експертно мнение от страна и на други европейски държави.

"Самият инкубационен период и периодът на развитие на болестта при "Омикрон", водят до скъсяване на този срок, в който лицата са положителни или биха могли да се разболеят", обясни д-р Пенчев.

Същевременно пред БНР запитан има ли в новата заповед на здравния министър текстове, следващи статута на определени лица, главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев заяви, че в редица страни в Европа такова намаление (скъсяване на продължителността на изолацията - бел. ред.) е в сила в различни граници.

"Нямаше как някой да знае, че ще се случи точно това", каза той и обясни, че в петък е бил публикуван препоръчителен документ за карантина и изолация на Европейския център за контрол на заболяванията, който е бил обсъден от експерти у нас.

"Нито виждам забавяне, нито избързване. Веднага след излизането на документа ние приемаме заповедта", коментира доц. Кунчев.

В отговор на въпрос дали лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов ще бъде санкциониран за това, че на КСНС е бил без маска Ангел Кунчев уточни:

"Нямам информация каква е била ситуацията вътре. Ако е бил без, подлежи на санкция, както е за всички останали по закон."

Главният държавен здравен инспектор каза още, че заболеваемостта от коронавирус расте, но това не е неочаквано. "Знаехме, че с Омикрон ще е много стръмна кривата. Може би до края на януари ще вървим все нагоре", добави той.