Очаквам резултат от проверката КПКОНПИ към средата на септември, конфликт на интереси между семейството ми и това на Красимир Вълчев (министърът на образованието - б.р.) – няма" - това заяви председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов пред bTV.

През месец юни Антикорупционната комисия започна проверка за конфликт на интереси по медийни публикации, в които се твърди, че изпълнителният директор на Фондация „Просвета“ Мария Карабельова – Маргаритова (съпруга на Маргаритов - б.р.) е кума на Вълчев и е съдружничка с неговата съпруга в консултантско дружество.

„Отношенията ни са нормални, формално ние сме кумове. Няма свързаност между нас, няма конфликт на интереси. Жена ми е юрист, работи в „Просвета“. Аз не съм наясно какви са търговските взаимоотношения, но не мисля, че има нещо лошо. Това, което ме касае мен – няма никаква свързаност, съгласно закона“, каза шефът на КЗП.

Той подчерта, че свидетели на граждански брак не влизат в кръга на свързани лица, които подлежат на конфликт на интереси. И добави, че не е работел в КЗП по времето, когато фирмата, управлявана от съпругата на Вълчев, е изпълнявала рекламна дейност към Комисията.

Маргаритов говори и за работата на КЗП. Над 500 проверки са направени по българското Черноморие през летния туристически сезон. По думите му нарушенията не са прецедент, свързани са с опити на търговци за дребни измами – да накарат туристите да дадат пари за нещо, за което не трябва да плащат.

„Типичен пример е случаят, в който бяха начислени старите концесионни такси за ползването на чадър и шезлонг. Оправданието беше, че служителят е нов и не е разбрал, че през тази година цените са различни“, обясни Маргаритов.

Той разказа и за друг подобен случай, където карали туристите да си взимат шезлонг и чадър само в комплект, при положение, че има обявена и единична цена. Маргаритов обясни, че потребителите са активни и все по-често подават сигнали, а понякога КЗП се самосезира при публикации в социалните мрежи.

Някои търговци се изкушават да правят разни трикове, за да могат да икономисат средства и да приключат сезона с по-голяма печалба. Тази година обаче, той ще продължи по-дълго и нивото трябва да се запази високо“, каза председателят на КЗП и допълни, че от началото годината по направление „Туризъм“ има над 200 наказателни постановления.

Жалбите по същото направление от януари тази година са над 800, от тях три четвърти са свързани с проблеми по повод на отменени или отложени почивки заради COVID пандемията.