Депутати предлагат да няма избор на екип за родилки и деца до 1 г.
Парламентарната здравна комисия предлага да няма избор на екип в болниците за родилки и деца до 1-годишна възраст. Целта е да се намалят жалбите на пациенти, че са били пренебрегнати или зле обслужени, защото не са си платили, съобщи bTV.
„Тоест отивайки с осигуровка за болничен престой в лечебното заведение, ти ще имаш право да си избереш стая и конкретни по-добри условия”, обясни председателят на здравната комисия в Народното събрание Десислава Атанасова. Управляващите обмислят и предложението услугата „избор на екип" да не се предлага в държавните и общинските болници, тъй като няма ясни правила.
Пациентските организации са съгласни с предложенията, като се аргументират, че в Европа няма такава практика. "Екип се избира още преди да се влезе в болницата. Почти на всички пациенти това се предлага като това не е точната дума, защото ако пациентът не се съгласи с това предложение, не получава адекватна помощ”, коментира Станимир Хасърджиев от Националната пациентска организация.
Според началника на ВМА ген. Стоян Тонев пък изборът на екип означава дискриминация и лоша система за медицина.
По-рано днес представители на Българския лекарски съюз (БЛС) и на големи болници дадоха пресконференция, за да защитят съсловието от нападките, последвали смъртните случаи на родилки. Според тях основният проблем е сгрешената реформа в здравеопазването, липса на връзка между доболнична и болнична помощ и липса на адекватно финансиране.
Лекарите обявиха, че в последните месеци се развихря кампания срещу цялото медицинско съсловие, на моменти достигаща до истерия, а бременни се страхуват от предстоящите си раждания.
Таванът за избора на екип, въведен от Министерство на здравеопазването в края на май т.г. е 900 лева. Плащането му възникна с идеята да се спре даването на пари "под масата" на лекарите.