Реставрираната Синагога във Видин ще е готова до края на септември
Поредното удължаване на срока стана възможно след решение на Общинският съвет в града
Очаква се ремонтът на Синагогата във Видин да завърши до края на септември, съобщи за БТА заместник-кметът по бюджет и финанси в община Видин Цветомира Илиева.
Това е третото удължаване на крайния срок за завършване на дейностите по реставрацията на над 125 годишната сграда на еврейския храм. Според договора с изпълнителя още през ноември 2022 г. обектът трябваше да е готов.
Поредното удължаване на срока стана възможно след решение на Общинският съвет във Видин. Той одобри както удължаване на времето за ремонт, така и срока за погасяване на взет кредит за ремонтните дейности на Синагогата в града.
Така ремонтът се удължи до края на септември тази година, а крайния срок за погасяване на заема е до 25 март 2024 година, добави Цветомира Илиева, която уточни, че става въпрос за т.нар. "мостови" кредит, който е за реализацията на проекта за Синагогата.
До момента от изтегления кредит от 5,31 млн. лв. са усвоени около 2, 9 млн. лв. Усвояването се извършва поетапно, след представянето на разходооправдателни документи и от Фонд "ФЛАГ" осъществяват контролира, каза още Илиева.
Кметът на Видин - Цветан Ценков, обясни, че поради сложността на проекта, заедно с фирмата изпълнител, са решили и предложили удължаването на крайния срок и увери, че напълно готова е помощната сграда към Синагогата, която ще служи за туристически информационен център.
В момента се работи по вътрешното художественото й оформление, оформят се различните декоративни елементи, за да се превърне Синагогата в края на ремонта в туристически обект "Културен център Жул Паскин".
За да може да се работи и реконструира полуразрушеният еврейски храм, трябваше сградата да бъде укрепена цялостно, коментира за БТА ръководителят на проекта за реставрация и адаптация на емблематичната за Видин сграда, арх. Ангел Недялков. Тухлите, с които е изградена, са на повече от 125 години, което допълнително затрудни ремонтните дейности, каза още архитектът и уточни, че строителните работи по почистване на тухлената зидария и извършване на консервационните и цялостно реставрационните дейности на храма се извършват вече близо две години от старта им.
Реставрацията на видинската Синагога (обявена за паметник от национално значение през 1967 г.) и превръщането й в Културен център се реализира по проект, финансиран безвъзмездно по Оперативна програма "Региони в растеж" 2014 - 2020 г., и чрез финансов инструмент - договор за инвестиционен кредит с "Регионален фонд за градско развитие" и Банка ДСК. Осигуреното финансиране е близо 10 млн. лв., като първоначалният краен срок за изпълнение на дейностите бе месец ноември 2022 година.
Реализацията на проекта стана възможна, след като организацията на евреите в България "Шалом" прехвърли собствеността на молитвения храм на Община Видин, за да може общината да кандидатства с проект за финансиране с европейски средства, допълни ръководителят на проекта.
Сградата на втората по големина Синагога в страната е построена през 1894 г. Архитектурният план е от типа на трикорабна едноабсидна базилика с два притвора, галерии и четири кули. Вътрешният интериор е впечатлявал с колорит и употребата на древноеврейски символи. Олтарът е бил поставен в абсида върху подиум, оцветен в синьо, червено и бронз. Той повтаря архитектурата на старите еврейски храмове: централна част, две кули, арки и колони. Символът на слънцето е бил над олтара. За декорация на сградата са използвани розетки с шестоъгълни звезди, впечатляващи са били цветните стъкла и елегантните решетки на прозорците.
Дейността на еврейския молитвен дом е преустановена през 1950 г., поради масовото изселване на еврейските семейства от града. До 60-те години на миналия век е използван за различни нужди, след което е оставен на произвола на съдбата.
Към края на миналия век се прави опит за реставрация, премахва се покривът на храма, укрепват се основите и обектът се замразява. През лятото на 2021 стартира днешната реставрация.
В миналото Синагогата е наричана "Белия лебед" заради своята красива фасада, която се е виждала от река Дунав, припомня арх. Недялков. Проектът има за цел да бъде реставрирана и социализирана сградата на Синагогата и прилежащия поземлен имот, като ги превърне в туристическа атракция, обединяваща функции на музей, изложбено пространство, многофункционална зала за събития и парк, каза още ръководителят на проекта.