Платили сме за ток една трета повече
Всички институции, които имат отношение към високите сметки за ток, са започнали проверка. Плащаме декември плюс част от януари - тоест една трета повече, отколкото е трябвало, каза енергийният министър Делян Добрев. Проверява се финансовото състояние на ЕРП-тата.
Вечерта Добрев и финансовият министър Симеон Дянков се срещнаха с шефовете на електроразпределителни дружества. Добрев договори разсрочено плащане на високите сметки. Проверки са назначени на ЕРП-тата от Министерството на икономиката и енергетиката и от Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
"Всички подадени сигнали при нас и при Държавната комисия по енергийно и водно регулиране – тези сигнали ние ще изпратим на българския Институт по метрология да направи проверка на електромерите", каза тази сутрин Делян Добрев пред bTV, цитиран от БГНЕС. Вече имало няколко хиляди сигнала.
Министърът повтори, че сред причините за по-високите сметки са по-дългият отчетен период, 14% увеличение на тока от 1 юли, разликата в температурите, по-големият брой почивни дни.
"По принцип отчетният период трябва да бъде между 28 и 30 дни, а през декември имаме отчетен период от близо 40 дни. Което ще рече, че с тази, декемврийската сметка, ние не плащаме декември, а плащаме декември плюс част от януари – една трета повече, отколкото е трябвало", посочи министърът.
Според него това се е случвало и в други години, но с един два дни, докато този път броят на дните е много повече – 7-8. Добрев каза още, че почивните дни са били повече – през декември 2012 г. са били 8, докато през декември 2011 г. са били 5.
Като причина за по-високите сметки той каза, че сравнението между месеците ноември и декември не е подходящо заради разликата в температурата.
Министърът каза, че не е било коректно от страна на ЕРП-тата да удължават срока на отчитане по причина, че техните служители не са могли да засекат електромерите навреме.
Според него отоплението на ток е най-скъпото възможно и никъде по света повечето хора в една страна не се отполяват на ток, както е в България. Всяка друга алтернатива би била по-евтина.
Добрев определи днес предложението на Коалиция за България енергоразпределителните дружества да бъдат одържавени като безумно и се пошегува, че левицата ще получат поздравления за него от Северна Корея.
"До 10 дни ще бъдат готови резултатите от проверките на "Топлофикация" и ЕРП-тата, които са назначени от ДКЕВР", заяви по БНТ междувременно и.д. председателят на регулатора Андон Роков, цитиран от БГНЕС.
Той призна, че сметките са завишени през декември и хората имат основание да протестират.
Роков е пуснал писма до всички дружества в системата на енергетиката, като е изискал предварителните годишни финансови отчети. Ще бъде направена съпоставка на финансовото им състояние в предишни периоди.
Разяснителната кампания за по-дългия период на отчитане трябваше да бъде проведена, преди да ескалира това напрежение, добави той и подчерта, че за него е необяснима пасивната позиция на ЕРП-тата.
Според Роков директивите изискват повече прозрачност за начина на формиране на цената на електрическата енергия. ДКЕВР ще проведе обществени консултации и ще започне опростяването на данните във фактурите, за да може всеки потребител, когато си получи фактурата, да знае какъв е отчитаният период, каква е изразходваната енергия и т. н.
Подобен тип високи сметки са свързани с по-голямо потребление за по-дълъг период, а не с грешно отчитане. Електромерите са точни уреди, каза пред БНР Иванка Диловска от УС на Института за енергиен мениджмънт. И според нея фактурите се нуждаят от обяснение.
"Гражданите гледат само цифрите за дневна и нощна енергия. Смята се че останалото са надценки, добавки и комисионни, а това не е така:
8 стотинки от сметките отиват за базисната електроенергия. Още 2 стотинки се връщат към производителя за насърчаване на възобновяемата енергия, на високоефективното производство, и третата добавка е насочена към компенсиране на загубите на НЕК от това, че купува скъпа енергия по дългосрочни договори от ТЕЦ "Марица изток".
"Всички добавките трябва да бъдат отделени във фактурата, за да се види, че това не са надценки, а реални плащания към производството. Още 5-6 стотинки са за мрежови услуги. Това не е посредническа дейност, а пренос и трансформиране на енергия", уточни Диловска.
Тя коментира идеята за национализация на електроразпределителните дружества, че приватизацията на електроразпределителните дружества е една от успешните.
"Цените на тока няма как да станат по-ниски. От приватизацията се очакваше по-качествена услуга. ЕРП-тата дойдоха, някои вече си отидоха - ЕОН вече се оттегли от България. Те платиха 900 милиона евро, за да оперират в България. 35 процента бяха загубите при трансфериране на енергия, сега са 15 процента", каза тя.
Разбираме недоволството на хората от сметките за ток. За нас е много важно точно в този момент да възстановим доверието към компанията, призна изпълнителният директор на „ЧЕЗ Електро-България” Кремена Стоянова пред TV7, цитирана от "Фокус".
По думите й сигнали за сгрешени сметки могат да се подават и от потребители, които живеят под наем. На въпрос дали това важи и за наематели на общински магазини, тя обясни, че те могат да си прехвърлят партидата на електромера след съответното съгласие.
Снимки от протестите