Десетки хиляди хора протестираха снощи в източния испански град Валенсия срещу действията на регионалните власти във връзка с опустошителните наводнения, при които загинаха повече от 220 души, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Всички снимки ВИЖТЕ ТУК>>>

78 души остават в неизвестност десет дни след най-катастрофалните наводнения в Испания през последното столетие. Според официалните данни броят на загиналите остава 219. В област Валенсия са открити телата на 211 души, още осем са загинали в съседните области Кастилия-Ла Манча и Андалусия.

По време на снощната демонстрация във връзка с наводненията протестиращите изпълниха центъра на Валенсия, издигнаха искане за оставката на ръководителя на регионалното правителство Карлос Масон и скандираха "Убийци!".

"Нашите ръце са изцапани с кал, а вашите с кръв", гласеше един от надписите на плакат. Някои демонстранти изхвърлиха кални ботуши пред сградата на общинския съвет в знак на протест.

Снимка: БТА/АР

Жителите на засегнатите райони обвиняват Масон, че е обявил тревога твърде късно, в 20:00 ч. на 29 октомври, много след като водата вече е заливала много от близките градове и села.

Снимка: БТА/АР

Премиерът на Валенсия заяви, че би издал предупреждение по-рано, ако централните власти, включително и официалната агенция за мониторинг на водите, са предоставили достатъчно информация за сериозността на ситуацията.

Снимка: БТА/АР

Според правителството броят на участниците в митинга е бил около 130 000 души.

Снимка: БТА/АР

Стана известно, че испанският крал Фелипе VI ще посети отново във вторник източната част на Валенсия, която беше сериозно засегната от неотдавнашните бури и наводнения, съобщиха от кралската канцелария, предаде ДПА.

Снимка: БТА/АР

Кралят, който е и държавен глава, ще извърши наблюдение на продължаващите спасителни и почистващи операции във Валенсия.

Снимка: БТА/АР

При първото си посещение в региона миналата неделя, придружен от кралица Летисия, кралят беше посрещнат от разгневени тълпи, които хвърляха кал и обиждаха кралската двойка, припомня ДПА.

Снимка: БТА/АР