В 7:30 часа тази сутрин пред Софийския районен съд започна поредният протест на съдебната охрана и надзирателите в затворите.

В същото време лишени от свобода в Централния софийски затвор обявиха снощи гладна стачка и искат среща с министър Цецка Цачева.

Решението за протестите беше взето след среща миналата седмица в правосъдното ведомство с министър Цецка Цачева, където не бе постигнато съгласие по основните им искания.

За 6 месеца преговори постигнатият резултат е изпратено поредно писмо до финансовото министерство със запитване има ли средства за изпълнение на техните искания, което е крайно несериозно, смятат двете синдикални организации.

Ивайло Григоров от Синдиката на служителите в затворите в България обясни, че вече половин година се водят преговори за увеличение с 20%, но до момента няма никакво развитие, освен общото от 5 на сто, която той определи като "масовка".

"Служителите на ГД „Охрана” и ГД „Изпълнение на наказанията” са дискриминирани и не получиха увеличенията, които се получиха в сектор „Сигурност”, каза Ясен Тодоров, един от протестиращите съдебни охранители, пред bTV.
Става дума за 100-те милиона лева, които прекратиха МВР протестите в началото на европредседателството.
„С последното увеличение (5% при искани значително повече – б.р.) ни изравниха размера на заплатата с този на една чистачка в съда”, посочи Тодоров.
По думите му възнагражденията са „скочили” с 28-30 лв.

Началната заплата на един надзирател в затвора е 540 лева, а условията на труд са по-лоши дори от тези на лишените от свобода. Разликата между заплатите със системата на МВР е около 200 лв., посочиха протестиращите.

Те искат изравняване на критериите за утежнени условия на труд с МВР, както и увеличаване на щата.

Ивайло Григоров посочи, че анализ от 2015 година е посочили недостиг с около 800 души, а към днешна дата те вече са 1000. Охраната в затворите става само на "мускули", посочи той.

"На работа днес сме 27-30 служители, охраняваме хиляда затворници", каза протестиращ пред Bulgaria ON AIR. Запитан дали се справят със задълженията си, той отговори: "Практиката показва, че да, но това се постига с мускули и с единствено физическа охрана", обясни той.

Красимир Бекяров от "Съдебна охрана" посочи, че проблемите в дирекцията, в която работи са идентични. Имало дори съдени сгради, в които имало само по 1 човек, който трябвало да се грижи за сигурността.

Вижте снимки от протестите >>

Протести днес има още във Варна, Бургас, Пловдив, Ловеч, Сливен, Силистра и други 5 града.

Надзирателите в Бургас: Стига ”локуми” >>

1 надзирател отговаря за 44 затворници във Варна >>


Надзирателите в Пловдив: С обещания затвори не се пазят >>

Служителите в затворите, заедно със служителите от сектор "Съдебна охрана", ще протестират и в сряда пред съдилищата в големите областни градове.

На 10 февруари синдикатите ще решат дали ще обявят началото на национални протести.

А от правосъдното министерство излязоха с позиция, че са запознати с исканията на синдикалните организации и диалогът с тях е интензивен - под формата на поредица от работни срещи.

От министерството посочват, че е необходимо равнопоставено третиране на всички структури в сектор „Сигурност". Въпросът за актуализиране на бюджета за 2018-та година, който е поставен от синдикатите, е препратен по компетентност към министерството на финансите.

Съдиите подкрепят надзирателите


Съюзът на съдиите в България подкрепи протестиращите надзиратели от затворите и работещите в "Съдебна охрана". От съдийската организация разпространиха писмо, в което определят социалните искания на протестиращите като справедливи.
Споделяме възмущението срещу политиката на двойни стандарти в сектор "Сигурност", пишат съдиите и допълват, че е необходимо равно третиране на служителите от МВР, охраняващи обществения ред и разкриващи престъпленията, и служителите от МП, на които е поверено изпълнението на наказанията.
От ССБ призовават държавните органи да обърнат необходимото внимание на исканията на двата синдиката и намерят разумно и адекватно решение.