Проф. Кантарджиев: При ваксинация яжте домати и пийте доматен сок, помагат срещу тромби
"В момента се намираме в едно доста високо плато на коронавируса, до седмица трябва да започне спадане", каза той. "Хората имат нужда от глътка въздух, но мерките може да се върнат", добави доц. Кунчев
"Съветвам хората, в месеците когато се имунизират, да ядат повече домати и да пият доматен сок. Това е най-доброто средство срещу кръвосъсирването. Ликопенът пречи на съсирването на кръвта и образуването на тромби" - това заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) и член на Националния оперативен щаб (НОЩ) проф. Тодор Кантарджиев по bTV.
На въпрос кога ще стигнем въпросните 70% ваксинирани или масовия колективен имунитет той отговори, че до края на лятото трябва да се достигне до това ниво на имунизация и по-слабо разпространение.
„Това е целта ни от една година. За какво бяха мерките? Чакахме да дойде ваксината и сега, когато идва, правим всичко възможно да я слагаме. Лошото е, че когато има масова ваксинация и критиките са масови. Натрупват се знания и тъй като обществото е много чувствително към страничните явления най-малките съмнения карат да се намали темпът или да се спре ваксинирането“, допълни той.
По думите му всички ваксини имат нежелани реакции, не само с „АстраЗенека“, просто тя е много евтина и е обект на много критики.
По повод ограничителните мерки Кантарджиев каза:
„Много се критикува, че всичко е безпланово, преди 30 години беше критикувано, че всичко е планово. Сега имаме план. Посланията, които се отправят към гражданите - трябва да се говори само истината. Тези цифри, които се споменават за странични ефекти, за недостатъчно изпитване, трябва да бъдат превеждани от специалисти за обществото. От опита, който имаме вече повече от година, се знае, че когато мерките продължат повече от две седмици се натрупва умора в обществото, напрежение. Натрупва се и умора в органите – РЗИ, БАБХ и полицията. Затова се предприемат такива мерки на разхлабване, но нищо не се е отхлабило толкова. Маските остават, както и да не се събираме. Съобразяваме се с медицинските показатели, натоварването на болниците, болните в интензивните отделения. Ситуацията е сериозна“.
По думите му данните не са оптимистични.
„Оптимистично е, че няма експоненциално развитие и поддържаме това един заразен да не заразява много хора, 10 души да заразяват 10-12. Започнат ли 10 души да заразяват 20-25, каквито са потенциалните възможности на британския вариант, нещата стават много лоши“, посочи той.
„10 500 хоспитализирани беше вчерашният праг. Постоянно се разкриват още легла, както и се осигуряват възможности да работят болниците. За момента имаме лекари. За съжаление натоварването е повече от ноември 2020 г. няма чак такова голямо разхлабване. В момента се намираме в едно доста високо плато, мисля че трябва до седмица да започне спадане на броя на случаите. Имунните са ваксинираните, преболедувалите. 300 хил. са преболедували официално, най-вероятно са повече 1,2 млн., до няколко дни ваксинираните ще са 500 хил. като ги съберем виждаме, че почти около 2 млн. са с имунитет. Около 1,8 млн. са с имунитет“, поясни проф. Кантарджиев.
Относно британския щам проф. Кантарджиев заяви, че трябва да се пазят младите и бременните.
Правила за справяне с кризата няма и прилагането на крайни мерки не е решение, коментира междувременно по БНТ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
По думите му мерките, които ще бъдат разхлабени от утре, ще дадат възможност на хората да си поемат глътка въздух.
Той подчерта, че ефектът както от затягането, така и отпускането на ограниченията ще стане ясно след известно време, защото на дневна база има изкривяване.
"Ефектът, който търсим за момента, е да не продължи нарастването рязко на случаите, както бяхме свидетели в течение на две седмици", каза доц. Кунчев.
Той изтъкна, че за първи път посочват мерки, които няма да важат просто от утре за всички, а са разпределени - "какво пускаме от 5-ти, какво от 12-ти, какво оставяме до края на месеца".
Според него за моловете не е проблемът в чисто търговския характер, а в тяхната социална роля да събират много хора, особено когато е по-студено времето.
"Ако слушате това, което казват директорите на болници, епидемиолозите, лекарите, разбира се, че ние сме винаги за това мерките да са по-затегнати, по-дълъг да е този период, само че когато политиците и министрите вземат вече решение, те няма как да отчетат и другата страна - тази, че хората имат нужда от взимане на глътка въздух", каза Кунчев.
По думите му мерките се разхлабват, но с условие, че ако продължи растежът, пак ще бъдат взети така, че "те да осигурят ненатоварване в такава екстремна степен на болниците".
"Ако през зимния сезон тези зелени коридори за възрастни играеха някаква роля, сега когато е доста по-достъпно и за възрастните хора да отидат до магазин", добави той.
Доц. Кунчев каза, че вчера са решили оставят зелените коридори за пазаруване на възрастни хора, но неговото мнение е, че идва време тази мярка да бъде преразгледана.
Относно предстоящите избори главният държавен здравен инспектор каза: "С медицинския протокол, който сме разработили, сме казали точно какво трябва да се прави и ако се изпълняват тези мерки, няма никакъв особен риск от това, че за 20 мин. отиваш да пуснеш гласа си".
По думите на Кунчев със 700 000 дози, които ще пристигнат през април, ще успеят да достигнат до всички ваксинационни фази, "така че всеки, който желае по всеки механизъм, да може да достигне и да има избор на типовете ваксини, с които ще работим".
"Имунитетът никой не може да изчисли колко ще продължи - да, логично е, че този тип ваксини осигуряват максималната защита в рамките на година, но всичко зависи от това как ще продължи да се развива коронавирусът", каза Кунчев.
По думите му, ако коронавирусът остане един перманентно съществуващ, проявяващ се всеки есенно-зимен сезон, това ще е най-лошият вариант.
"Тогава ще трябва едва ли не след всеки нов появяващ се щам да има нова ваксина. Тя да е сезонна, както грипа тя да се прави всяка година, но това е най-лошият вариант", каза още Кунчев.