Оптимизмът трябва да е умерен и да не подценяваме Омикрон, да не разчитаме, че ще мине леко. Винаги има рискови групи. Децата станаха уязвима категория. Скоро се започна с ваксинацията им, те бяха пощадени от предишните вълни, но сега са сериозно заплашени". Това заяви проф. Ива Христова, директор на НЦЗПБ, пред Нова нюз.

Тя разкри, че няма нови доказани случаи на Омикрон.

"Очаквам доста повече положителни проби. Ще нараснат съществено. Ако имаме хиляди заболели, но едва няколко с усложнения, това ще даде очакваното разтоварване на болниците", сподели тя.

Проф. Христова е на мнение, че Омикрон е много променен. "Има голяма група мутации, които му позволяват бързо да се разпространява и мултиплицира. Той заема собствена ниша, не е в резултат на промяна на другите варианти. Наблюдаваме от 30 до 50 пъти нарастване на антителата след поставяне на бустер. В рамките на 3 месеца е абсолютно ефективен", обясни тя.

Инфекционистът добави, че ако човек иска да си постави ваксината на "Янсен", то след 2 месеца е добре да направи бустерна доза.

"Първите симптоми на Омикрон се появяват на третия ден, това се дължи на по-бързо мултиплициране на вируса", подчерта проф. Христова.