Президентът Радев против даването на разрешение за нова мегаболница в Казичене
"Сърце и мозък" - София все още е идеен проект, твърди инвеститорът "Чайкафарма". От здравния министър зависи, дали бъдещото лечебно заведение ще заработи
Мобилизация на Министерство на здравеопазването, посветена изцяло на посрещането на евентуална нова вълна на COVID-19, а не издаване на разрешителни по бърза процедура на нова частна мегаболница, каквато се подготвя и строи близо до Казичене - това очаква президентът Румен Радев от здравното ведомство, стана ясно днес от изказване на държавния глава на среща с правителството.
"Очаквам пълна мобилизация на МЗ, посветена изцяло на организацията за посрещане на евентуална вълна и елиминиране на всякакви други дейности - анали, разчети, евентуално разрешение на бъдещи частни мегаболници", заяви Радев.
Реакцията на президента е предизвикана от многобройните коментари и напрежение, появило се около изграждането на нова частна болница "Сърце и мозък", близо до село Казичене, свързана с компанията "Чайка фарма".
Съмненията.
Напрежението и съмненията около издаването на подобно разрешение идват от няколко факта:
Първият, че строежът на болничното заведение е започнал много преди инвеститорът да получи разрешение за медицинската ѝ дейност.
Вторият, че разрешенията за дейността на болницата се придвижват неестествeно бързо, което задава въпроси относно политическа протекция и съмнително толериране на проекта.
Трето и най-важно - излиза на преден план въпросът защо МЗ изобщо обсъжда даването на разрешение за нова частна болница до София, след като е ясно, че лицензирането на всяко ново частно лечебно заведение само ще задълбочи проблемите с качеството на обслужването на пациентите и ще бъде още една финансова тежест за данъкоплатците, които плащат чрез здравните си осигуровки за разходите на НЗОК.
Проблемът.
Основният проблем идва от факта, че намерението за строеж на новата частна болница се случва на фона на пренаситеността от болници за активно лечение в страната. България е на първо място в ЕС по този показател - според Евростат у нас има близо 620 легла за болнично лечение на 100 000 души (срещу средно 390 легла на същия брой хора в страните от ЕС).
Това е една от причините частните болници да изразходват огромен ресурс от Здравната каса, а нивото на болничното обслужване в държавните здравни заведения да пада. Към този проблем допълнително се наслагват и постоянният кадрови дефицит от медицински персонал и лекари, което води до занижени стандарти на обслужване в останалите болнични заведения в страната.
Очевиден е и изводът, че за дейността на още една мегаболнична частна структура ще плащат отново данъкоплатците и изтънелия бюджет на Здравната каса, но, изглежда, МЗ не се притеснява от този факт.
Проектът
"Сърце и мозък" - София все още е идеен проект, твърди инвеститорът "Чайкафарма". Документите, постъпили в ИА "Медицински одит", са оформени като искане за разрешаване на нови медицински дейности на плевенската МБАЛ "Сърце и мозък", на нов адрес в софийското село, пише Clinica.bg. Лечебното заведение се управлява от дружество в областта на специализираните кардиологични грижи, което е част от групата "Търговска лига", заедно с "Чайкафарма".
Според изданието документите са входирани на 21 юли, а от агенцията са в процес на събиране, анализиране и обобщаване на информацията. Срокът е до 45 дни от постъпването им. Ако становището е положително, разрешението за нови дейности, което на практика означава да заработи ново лечебно заведение на адреса в село Казичене, трябва да бъде издадено от министъра на здравеопазването. В публикацията се твърди, че не е нужно одобрение от Министерския съвет, както предвижда Законът за лечебните заведения при разрешаване на деа, след като ръководството на НЗОК е заявило писмено, че може да финансира новите дейности на нова болница. И че има голяма вероятност оценката на агенцията да е положителна от посочени от МБАЛ "Сърце и мозък" на новия адрес в Казичене от 2024 г.
Какво се знае за бъдещата болница?
За проекта на "Чайкафарма" пред медиите пръв съобщи кметът на Казичене Григор Григоров през май тази година. А уведомление за инвестиционното намерение за нова болница е публикувано от Столичната община още през април.
От него се вижда, че бъдещото лечебно заведение ще разполага с 470 легла, както и с отделения в различни специалности: кардиология, кардиохирургия, съдова хирургия, образна диагностика, нервни болести, неврохирургия, рехабилитация, медицинска онкология, лъчелечение, пулмология, акушерство и гинекология, урология, гастроентерология, педиатрия. Ще има и лаборатории.
Всичко това ще бъде организирано в 3 сгради или т.нар крила, включващи: диагностично-консултативен блок, хирургични отделения и терапевтични отделения. Сградата, в която ще бъдат разположени кабинетите за прегледи и лабораториите, ще бъде на 3 етажа. Предвижда се да разполага с набор от апаратура за диагностика - рентген, компютърни томографи, РЕТ скенер, мамограф, апаратура за лъчелечение - линеен ускорител, брахитерапия.
Най-големите отделения в бъдещата болница ще имат по 40 легла - Анестезиология и интензивно лечение, Кардиология и Медицинска онкология. Сградата с хирургичните отделения ще бъде от 7 етажа, а на покрива ще има хеликоптерна площадка. Операционният блок ще разполага с 15 зали.
Докъде са стигнали процедурите?
От компанията-инвеститор обясниха пред Dir.bg, че "Сърце и Мозък" - София все още е само идеен проект и не могат да отговорят конкретно кога ще започне строителството на сградите и в какъв срок се очаква стартът на същинското фунциониране на новата болница.
"Нашите инвестиционни намерения са чисти и прозрачни, и най-важно са в интерес на хората и пациентите. Общественият интерес е огромен и добре защитен", се казва в позицията на "Търговска лига".
Dir.bg поиска информация и от здравното министерство относно постъпилите в неговите структури документи, хода на процедурите за оценка на нуждата от такава болница и за подготовката на разрешение за дейността ѝ, както и плановете бъдещото лечебно заведение да сключи договор с НЗОК. От ведомството не изпратиха отговор до приключването на този материал.