"Поход за мир" с призив за военен неутралитет на България блокира центъра на София (снимки)
Сред хората, дошли на събитието, се събират подписи за национален референдум срещу изпращането на оръжия за Украйна
В София и редица други градове у нас днес се провежда Поход за мир, организиран по инициатива на личности и организации, настояващи България да остане зона на мир и да не участва във военни конфликти.
В столицата старт на събитието беше даден от Националния дворец на културата. С възгласи: "Да живее България!" участниците в петия поред Поход за мир и неутралитет започнаха да се събират още преди 14:00 часа. Шествието тръгна по бул. "Витоша", мина през Президенството и стигна до Народното събрание. Следващите точки от маршрута са БНТ и Орлов мост, като се очаква да приключи около 20:00 часа пред сградата на парламента.
Походът е под надслов: "България зона на мира", като се провежда в столицата десетки градове в страната и чужбина
Инициативата е на Български национален съвет за мир, "Свободна и мирна България", "Българският род обединен за децата" и други организации.
Преди шествието да тръгне по централните софийски улици събираха подписи за национален референдум, озаглавен от организаторите "България за мир и суверенитет".
Оратори заявиха пред участниците: "Желаете ли тази земя да бъде рай и това да бъде решавано от българския народ. И нека подпишем тази подписка и нека покажем на тези, които се мислят за вездесъщи, че не те, а ние управляваме нашата България".
"България е част от православния свят и не може да участва под каквато и да било форма във военния конфликт в Украйна, нито с военна помощ, нито със жива сила", сподели участничка в проявата пред БТА.
По време на пресконференция, състояла се на 20 април в Националния пресклуб на БТА, от организационния комитет на "Общобългарски поход за мир и неутралитет" обявиха и шестте въпроса за референдума, сред които:
- Подкрепяте ли да се установи национална политика на военен неутралитет по отношение на всички външни за територията ѝ конфликти"
- "Подкрепяте ли да бъдат променени изискванията за брой подписи за произвеждане на национален референдум".
При над 100 хиляди подписа Народното събрание трябва задължително да взема решение за произвеждането му.
Зад подписката за референдум стои Обществен съвет, в който са включени 29 личности, сред които доц. Григор Сарийски, Нешка Робева, Георги Иванов, проф. Боян Дуранкев, доц. Атанас Мангъров, Николай Марков, ген. о.р. Димитър Шивиков. Всички имена и шестте въпроса са обявени в интернет.
Около 50 човека се включиха "Поход за мир и суверенитет" и във Враца. Инициативата се провежда в големите градове в цялата страна и една от целите е България да запази неутралитет спрямо войната в Украйна.
Един от организаторите във Враца - Искрен Дилов, коментира, че е време хората да вземат решението на важните въпроси в свои ръце. "Идеята на похода е да си спасим децата и държавата от катастрофа от рода на украинската. Виждаме, че оформилият се политически елит съвсем целенасочено следва външни заповеди и интереси. Идеята е да разберем най-накрая, че нещата си зависят от нас, да започнем да ги правим както трябва, а не да чакаме някои, които уж ние сме избрали, а всъщност са ни "наредени" от финансови организации", добави той.
Днешният поход няма да е последен. Следващият ще бъде на 21 май.