Още осем области в България връщат задължителното носене на маски. Това са Пловдив, Благоевград, Кюстендил, Монтана, Перник, Разград, Стара Загора и Хасково, съобщиха от МЗ.

От 19 юли временни противоепидемични мерки действат на територията на областите София град и Бургас, от 20 юли - в Софийска област, Добрич и Ямбол, а от 21 юли - в Габрово, Варна, Враца, Сливен и Силистра.

Причината е поредната вълна на коронавируса и повишената заболеваемост. Някои от областите вече са на прага на червената COVID зона.

Пловдив достигна 1 етап от Националния план за справяне с пандемията и във връзка с това връща задължителното носена на маски от 22 юли до 22 август, съобщават от РЗИ в града. От петък маските стават задължителни в обществения транспорт, болниците, аптеките и обектите за социални услуги.

Всички работодатели са длъжни да осигурят редовно проветряване и дезинфекция на помещенията, както и да инструктират персонала за правилна хигиена. При възможност трябва да се премине към дистанционна работа.

Със заповед на директора на Регионалната здравна инспекция д-р Станимир Станков от 22 юли и в oбласт Стара Загора се въвеждат противоепидемични мерки срещу COVID-19. Заповедта е временна и е за периода до 22 август, съобщиха от пресцентъра на инспекцията, цитирани от БТА.

Мерките предвиждат носене на защитна маска на лицето в лечебните заведения, аптеките, оптиките, градския транспорт на територията на област Стара Загора, специализираните институции за предоставяне на социални услуги и в социалните услуги от резидентен тип за деца и възрастни. На обществени места на открито, където има струпване на хора, трябва да се спазва дистанция от метър и половина.

Дистанция трябва да се спазва и в административните сгради, предоставящи услуги на граждани, както и в търговските обекти, а на входа трябва да има дезинфектанти. Всекидневно ще се проверяват децата в детските заведения и възрастните в социалните домове, за да не бъдат допускани хора със симптоми на инфекцията или на други заразни болести, предвижда заповедта. Мерките могат да бъдат променени в зависимост от епидемичната обстановка.

Всички работодатели и органи по назначаване трябва да организират провеждането на противоепидемични мерки в работните помещения като редовно проветряване и дезинфекция и недопускане до работните помещения на лица с прояви на остри респираторни болести (повишена температура, главоболие, хрема, кашлица, затруднено дишане и други).

 

В Перник маските също стават задължителни от 22 юли и мярката ще важи един месец. През последното денонощие в Пернишка област са регистрирани 36 случаи на коронавирус, от тях 3 са деца. Активни към момента са 208 случаи, като 22 болни са хоспитализирани.

 

Задължителното носене на маски в здравните заведения, в такива за социални услуги и в обществения транспорт и в област Хасково се връща. Това реши на свое заседание днес Областният кризисен щаб, съобщи на пресконференция временният директор на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) д-р Станимира Тананова. Очаква се главният държавен санитарен инспектор д-р Ангел Кунчев да одобри това решение.

Причината е, че от днес регионът премина от нулевото ниво на ниво едно съгласно Националния оперативен план за справяне с пандемията от COVID-19, поясни Тананова. Ръстът на новозаразените през последната седмица по данни на РЗИ е 77 процента.

Сред препоръките са и спазването на дистанция от 1,5 метра на обществени места. Работодателите пък по възможност трябва да осигурят заетост от дистанция. Областният управител Катя Панева коментира, че мерките не са тежки.

В Благоевград, Монтана, Разград и Кюстендил също се въвеждат следните мерки: 

- носене на защитна маска за лице в лечебни и здравни заведения, обекти за предоставяне на социални услуги и др.;

- спазване на физическа дистанция от минимум 1,5 м в места със струпване на хора;

- хигиена на ръцете и дезинфекция на повърхности, редовно проветряване;

- работа от разстояние при възможност;

- провеждане на засилен сутрешен филтър в детски заведения за недопускане на деца с клинични симптоми за COVID-19, както и за други остри заразни болести.

- провеждане на ежедневен филтър в специализираните институции за предоставяне на социални услуги и в социалните услуги от резидентен тип за деца и възрастни за наличие на потребители и персонал с клинични симптоми за COVID-19 и отстраняване на персонала от работа до установяване на диагнозата и клинично оздравяване.

От 23 юли противоепидемични мерки ще бъдат въведени и на територията на област Ловеч.