Затварят студентските общежития след 22 часа, няма да пускат пияни
Строги наказания бяха наложени на студенти и охранителна фирма след телевизионен репортаж, който показа как репортер влиза в общежитие в Студентски град въоръжен. Ректорите пък предлагат невиждани мерки за сигурност.
След репортажа ректорът проф. Марин Христов съобщи, че фирма "Мега секюрити", която отговаря за сигурността в обжетието, е предупредена, че ще бъде внесено предложение за прекратяване на договора с нея. Освен това няма да получи възнаграждението си от 20 000 лева за месец март.
Студентите, в чиято стая се е вихрело среднощното парти, пък са били помолени да я освободят, тъй като това е в разрез с правилника.
"Има проблеми, но не съм си представял, че в някои места може да бъде толкова сериозно. Шокираща гледка", призна Христов.
Същевременно на спешно съвещание ректорите на ВУЗ-ове излязоха с предложение за налагане на строги мерки за дисциплина в общежитията. Ваньо Митев, председател на Съвета на ректорите, съобщи, че те ще бъдат обсъдени на 5 април и ако бъдат приети, ще влязат в сила.
"Обжитията са за учение и почивка, в които трябва да има единен правилник за вътершен ред. Предлагаме да се забрани посещението на гости след 22 часа, да се забрани вдигането на шум по всяко време, не само от 14 до 16 часа, общежитията да се заключват след 22 часа, а закъснелите да се допускат само след идентификация, за да няма влизане на външни лица. Хора във видимо неадеквано състояние да не се допускат, всяко нарушение да се записва в регистър от отговорник по етажа, а нарушителите предупреждавани или отстранявани. Охранителните фирми, които не изпълняват задълъженията си, пък да бъдат докладвани на вътрешния министър с предложение за отнемане на лиценза", изброи какви са предложенията Митев.
Обсъжда се и възможността за 100% видеокнотрол на всеки етаж и коридор, но това ще зависи от финансовите възможности.
В същото време 21-годишният Евгени Христов, студент по комуникационен мениджмът в Хага, разказа какво е положението в холандските общежития, в които дори не се налага да има портиери. "Има домоуправител в общежитието, който е на нашите години, и той се обажда в полицията, ако някой вдига шум след 10 часа. Според мен това не може да се случи тук, защото мисленето на хората е по-различно. Тук, ако някой наръга някой с нож, директно отива в затвора и ще си прекара остатъка от живота там", каза още младият българин.
Още след убийсвото на студента в София, министърът на образованието Сергей Игнатов заяви, че всички общежития в Студентски град ще се управляват от ведомството му чрез дружеството "Студентски столове и общежития". Тогава той се закани да бъде върнат вечерният час, след който общежитието се затваря.
Майката на убития Марио от Перник заяви, че Илко Радев се е опитал да убие и близнака му Мартин, както и техния приятел, участвал в инцидента. „Той се е опитал да убие и трите деца. Направил е огромна порезна рана първо на лицето на Марио, след което те са се уплашили и са се обърнали с гръб да бягат. Тогава той намушква и Мартин в лопатката”, заяви Росица Данчева пред bTV.
Родителите на Марио поискаха справедлив процес и се включиха в подписка за доживотна присъда без право на обжалване. В нея вече са се подписали над 6000 души.
Илко Радев обаче бе освободен под парична гаранция с обвинението за убийство, извършено при неизбежна самоотбрана, за което законът предвижда само до 5 г. лишаване от свобода. Разследването събра данни, че той е бил нападнат от другите трима, които са били пияни.