Светлинно шоу запечата края на първия ден от 61-вата сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата (IPCC) към ООН, чийто домакин тази година е България. 

Кадри на "Булфото" показват красиви надписи и картини в небето над Националния дворец на културата в София, обвързани тематично с въпросите за климатичните промени.

Снимка: BulFoto

"Climate change is here", дървета, цветя, модел на планетата Земя бяха част изобразените в небето светлинни фигури.

Снимка: BulFoto

Самият НДК също светна в цветовете на планетата, показват още кадрите на фотографската агенция.

Снимка: BulFoto

Основната цел на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) е да превърне България в център на науките за климата в глобален план, а политиките ни да се основават на науката. Това заяви министърът на околната среда и водите Петър Димитров днес при откриването на 61-ата пленарна сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата, предава БТА.

Снимка: BulFoto

От 27 юли до 2 август близо 500 делегати от 150 държави членки на панела ще обсъдят важни въпроси, свързани с изготвянето на докладите на организацията през Седмия цикъл на оценка, който започна през юли миналата година с избора на нов председател и нови членове на Бюрото на IPCC.

Вижте всички снимки ТУК>>>

"Домакинството на България за провеждането на сесията на IPCC утвърждава ролята ни като активен участник в световната климатична дипломация. Свидетели сме на все по-чести екстремни климатични явления - наскоро страната беше обхваната от пожари заради високите температури. Това ни дава само обща представа какво ни очаква в бъдеще и какви мерки можем да вземем. За да оценим ефекта от тези промени, ни трябват точни и подробни научни изследвания, които показват какво да очакваме в глобален аспект и какви мерки можем да предприемем, за да смекчим това влияние", каза министър Петър Димитров.

Снимка: BulFoto

Междуправителственият панел по изменение на климата е органът на ООН за оценка на научните данни, свързани с изменението на климата.

Снимка: BulFoto

Той е създаден от Програмата на ООН за околната среда (UNEP) и Световната метеорологична организация (WMO) през 1988 г., за да предоставя на политическите лидери периодични научни оценки относно изменението на климата, неговите последици и рискове, както и да предлага стратегии за адаптиране и смекчаване на последиците.

През същата година Общото събрание на ООН одобри действията на WMO и UNEP за съвместното създаване на IPCC. В панела членуват 195 държави.

Оценките на IPCC предоставят на правителствата на всички нива научна информация за разработване на политики в областта на климата. Оценките на IPCC имат ключов принос към международните преговори за справяне с изменението на климата. Докладите на IPCC се изготвят и преглеждат на няколко етапа, като по този начин се гарантира обективност и прозрачност.