Милка Колдамова - будната съвест на Стара Загора
Намирам опора в малките неща, казва Милка, която е майка на три прекрасни момичета
"Дела трябват, а не думи". Когато си спомня за завета на Апостола, в съзнанието ми неизменно изниква образа на Милка. Усмихната, позитивна, грациозна (явно се предава генетично, тъй като е роднина на примата Красимира Колдамова), тази 39-годишна майка на 3 прекрасни момичета от града на липите неизменно е в "окото на бурята". Независимо дали се касае за каузи, които пряко я засягат.
Когато майките на деца с увреждания протестираха в центъра на града, черната тениска с надпис "Системата ни убива" облече и Милка. Тя бе и сред първите, обикаляли в продължение на дни Стара Загора, за да открият изгубила се възрастна болна жена. И до днес се противопоставя яростно на застрояването на парк "Бедечка".
Затова, когато поредицата ни DIRections, в която наш партньор е Vivacom - компанията, която ни свързва със света вече 10 години, ме поведе към Стара Загора, знаех, че искам да ви запозная с Милка. Срещаме се в горещия юнски ден, в разгара на почистването на реката в Бедечка, при една от емблемите на парка - 680-годишния чинар. И докато ние говорим, трите й дъщери - 8-годишните Вяра и Жана и 11-годишната Ивайла работят рамо до рамо с възрастните.
Имаш три деца, работа и достатъчно ангажименти. Много хора биха те попитали защо си усложняваш живота, ангажирайки се с каузи, които пряко не те засягат?
Не мисля, че каузите усложниха живота ми. Напротив, направиха го още по-пъстър, по-широк, по-богат емоционално. Преоткрих себе си, доосъзнах какво още е важно да предам на децата си. Срещнах изключителни хора. Когато припознаеш дадена кауза за своя - тя вече те касае лично, става неотделна част от теб. И “сложното” вече ти става нужно, за да се чувстваш жив. Взима ти много и ти дава много, но не можеш да ги сложиш на кантар. Разглобяващо е понякога, но досега не съм имала случай, в който да не се “събера” от парчетата си и да не продължа.
Трябва ли смелост в днешния ден, за да имаш мнение и да го отстояваш?
Ако смелостта включва и съобразителност, упоритост, търпение, трезва преценка на ситуацията, в която си изразяваш позицията и отговорност за последствията от изказаното- да, трябва и то много.
Будно ли е обществото или има нужда от своите нови будители?
По скромните ми наблюдения, имаме още много да учим и изграждаме, за да се наречем общество. Едно общество, ако не е будно, ако не е чувствително към общественозначими теми, ако е функционално неграмотно и консумира всякакъв ерзац, а не търси ценното, непреходното, то не е общество, а тълпа. Тълпата лесно се води, трудно се буди. Не е невъзможно, но си е тежък, муден процес. И точно в тежките ситуации се раждат новите будители. Истинските. Те винаги са били малко на брой, но пък и винаги са успявали да обръщат историята. Не мога да не споделя и думите на доц. Кристиян Таков, които често си припомням, когато се заговори по тази тема: “България се събужда ужасно бавно, търка очи, обръща се отново на другата страна, вика: „Хайде да си поспя малко“, но вече е ясно, че слънцето е изгряло и е високо. И че ще се става.”
Остана ли добро в българите?
Разбира се, че е останало. Ако не го потърсиш, обаче, няма как да го видиш. И доброто понякога има нужда от събуждане, но го има. Доказват го безброй случаи на благотворителност, самоорганизиране на доброволци при бедстващи хора и хора в нужда, грижа и търсене на дом за бездомни животни...Доброто е на всяка крачка. Но човек сам трябва да направи крачката към него.
Преди години проф. Андрей Пантев каза, че днешните будители спят. Прав ли е и какво събужда теб?
Е, щом спят, значи не са будители. Не спят те. Осъзнават се, формират се, учат се как да горят, без да изгарят, а да предават огъня на останалите, ровят в душите си, за да знаят как и чуждите се разравят и преобръщат. Тук са, просто им трябва време. Кой знае, може да са по на 16-17 години? Може и да са на възрастта на децата ми. Докато дойдат големите будители, обаче, всеки от нас може по мъничко да се осъзнава, формира, учи и рови в душата си. Кое ме буди? Всичко, което не ми дава да заспя.
От години си кръводарител. Защо?
Защото мога. Запознах се с майка на близнаци (малко по-големи от моите близначки Вяра и Жана), единият от които е с рядко заболяване и има нужда от кръвопреливане всеки месец. Разказа ми за трудностите и предизвикателствата в търсенето на доброволни кръводарители не само за техния частен случай, но и за редица такива. Каза ми, че на ден в България имат нужда от кръвопреливане около 500 човека - със заболявания, планирани и непланирани операции, катастрофи, родилки. След това разговорът премина в митовете и легендите за опасностите и ползите от кръводаряването, липсата на информация и нуждата от популяризация на доброволното даряване, търговията с кръв пред кръвните центрове… Срещнах своя будител и вече бях с двата крака в каузата. Оттогава редовно дарявам кръв, даже днес (разговорът ни се води на 21 юни - бел.ред) 43-ма души дариха кръв безвъздмездно, като сред тях имаше и общински съветници, и кметове.
От години Милка дарява редовно кръв и работи за откриването на нови безвъздмездни кръводарители
Живееш и отглеждаш децата си в Стара Загора. Много хора обаче напускат родните си места, за да търсят по-добър живот някъде другаде. Какво те кара да останеш?
Всеки е свободен да експериментира с нови места, нови професии, нови условия, нови предизвикателства. Човек не е камък, че да седи само на едно място. Миграцията от малките към по-развитите и големите населени места е съвсем логичен резултат от други, по-сериозни причини и следствия. Имам много роднини и приятели, заминали не само извън града, но и извън България. Адски много им се радвам, защото успяват да се докажат, където и да са. Не мисля, че има нещо, което би ме спряло, ако реша да замина, просто не ми се е приискало сериозно. Стара Загора е със страхотен потенциал не само да върне една прилична част от заминалите, но и да привлече нови млади и смислени хора към себе си. Е, някой трябва да ги посрещне с хляб и сол тези хора!
Понякога не се ли уморяваш и откъде намираш сили да продължиш?
Всеки се уморява, няма начин. Изпадала съм в не една или две дупки. Събарят ме много лицемерието, коравосърдечието, незаинтересоваността към истински важните неща, циничното отношение към проблеми. Но намирам опора в малките неща - я, някоя лудория с децата, я петъчно парти с приятелки, разходки из парка, книга. Много неща могат да ме вдигнат, но трябва всеки да си намери неговите. По това време на година ароматът на липите в града рано сутрин ме зарежда с нещо, което не мога да опиша. То просто се чувства, диша, изживява. Но оставя трайни следи. И зарежда.
Казвали ли са ти, че си луда? Обида ли е това?
Казвали са ми много неща, но не и че съм нормална. “Луда” го приемам даже като комплимент.
Може ли духовното да победи меркантилното, което властва в нашия свят?
“Войната” между доброто и злото е откакто свят светува. В определени моменти и периоди едното взима превес, после другото. Победите са все временни. Но битки трябва да се водят. Всеки ден.
НАЙ
Върнаха Димо Алексиев в ареста
Руски генерал: Ударът ще бъде неочакван. Киев към Запада: Не се поддавайте на напрежение
Украйна изстреля за първи път британски ракети Storm Shadow по Русия (видео)
Нощна атака на Русия с МиГ-31К и Ту-95 на югоизток от Киев (видео)
Украйна обвини Русия, че разпространява фалшива информация за предстоящ въздушен удар
Украйна изстреля за първи път британски ракети Storm Shadow по Русия (видео)
Нощна атака на Русия с МиГ-31К и Ту-95 на югоизток от Киев (видео)
Киев: Москва за пръв път ни атакува с междуконтинентална балистична ракета
Руски генерал: Ударът ще бъде неочакван. Киев към Запада: Не се поддавайте на напрежение
Върнаха Димо Алексиев в ареста