Темата за метаболитния синдром е все по-широко дискутирана сред медицинските специалисти по научни форуми, но за повечето хора тази диагноза остава доста неясна и сложна. С д-р Светлана Хедер, специалист ендокринолог в ДКЦ към Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост разговаряме точно по тази тема като я разширяваме за жените, които очакват дете.

Д-р Хедер, какво е метаболитен синдром и каква е връзката му с репродуктивното здраве?

Метаболитният синдром е сборът от няколко състояния, които определят по-висок риск за сърдечносъдови заболявания (инфаркт или инсулт) и захарен диабет тип 2. Поради факта, че затлъстяването възниква на все по-ранна възраст, което е в пряка връзка с въглехидратното прехранване и много ниската двигателна активност при децата и младите хора, в последните години станаха известни и редица неблагоприятни ефекти на метаболитния синдром и върху репродуктивното здраве. Метаболитният синдром включва:

· Затлъстяване - особено рисково е т.н. висцерално затлъстяване или повишената обиколка на талията - над 80 см. за жени и над 94 см. за мъже

· Артериална хипертония - артериално налягане над 130/80 mmHg

· Повишен холестерол

· Нарушения във въглехидратната обмяна - установени чрез съответните кръвни изследвания - кръвна захар на гладно или провеждане на ОГТТ (орално глюкозо-толерантен тест)

Кои са основните рискови фактори, свързани с развитието на метаболитен синдром?

На първо място е наднорменото тегло и намалената физическа активност. Като други такива се разглеждат тютюнопушене, фамилност за захарен диабет, възраст над 45г., доказани вече сърдечносъдови заболявания, някои метаболитни нарушения като синдром на поликистозни яйчници. Да погледнем обаче честно към проблема: 2/3 от рисковите фактори зависят от начина ни на живот - как се храним и колко се движим.

Колко разпространен е метаболитният синдром у нас?

Не само у нас, но и в световен мащаб честотата му се увеличава непрекъснато и придобива характер на пандемия. В България приблизително 1/3 от възрастното население страда от метаболитен синдром. Пак у нас 33% от населението над 20г. е със затлъстяване, 60 % е с наднормено тегло. Основната причина за повишената честота на метаболитния синдром е нарастването на броя на хората със затлъстяване.

Кои са едни от най-често срещаните симптоми, които могат да индикират, че човек има метаболитен синдром?

Увеличаваща се обиколка на талията, главоболие при лош контрол на артериалното налягане, умора, повишено изпотяване, менструални нарушения при жените.

Как метаболитният синдром влияе на фертилността при жените?

При пациентите със затлъстяване се появява дефект в дейстивето на инсулина - хормон, отделян от панкреаса. В началото организмът компенсира състоянието с повишено отделяне на инсулин - хиперинсулинемия. В повечето случаи това е обратимо състояние при редукция на тегло, промяна на хранителните навици и увеличаване на физическата активност. Рецептори за инсулин има обаче и в яйчника, надбъбрека и хипофизата. Знае се, че хиперинсулинемията увеличава секрецията на андрогени - мъжки полови хормони, нарушава се качеството на овулацията, увеличава се честотата на ановулаторните цикли, олигоменореята и инфертилитет.

Може ли метаболитният синдром да повлияе на фертилността при мъжете и тяхната способност да станат бащи? Ако да, как?

Влияе негативно в няколко посоки:

· хормонални промени - ниски нива на серумния тестостерон, влошени показатели на спрермограмата - директен негативен ефект върху метаболизма на сертолиевите клетки - повишено е количеството на лактата в тях, висока концентрация на свободни радикали, повишен оксидативен стрес.

· повлиява се негативно развитието и имплантацията на ембриона поради повишена концентрация на фактори на възпалението.

· с напредване на възрастта и развитието на захарен диабет се увеличава риска от развитие и на еректилна дисфункция

Какви усложнения могат да възникнат по време на бременността поради метаболитен синдром?

При бременни жени с метаболитен синдром е повишена честотата на спонтанните аборти, гестационен диабет, преждевременно раждане, прееклампсия. При жени с лошо контролиран захарен диабет тип 2 по време на бременността е повишен рискът и от малфолмации на плода.

Какви стъпки трябва да предприемат жените с метаболитен синдром преди да опитат да забременеят?

Колкото по-здрава е жената, толкова по-голяма е вероятността една бъдеща бременност да протече безпроблемно. Промяната в хранителните навици с цел редукция на теглото преди бременността, информираност за храненето по време на бременността с цел избягване на развитието на гестационен диабет, добър контрол на артериалното налягане с подходящи за бременността медикаменти, достатъчна физическа активност както преди, така и по време на бременността. Препоръчват се консултации с ендокринолог, диетолог и кардиолог още при планиране на бременност.

Какви са препоръките за хранене при бременни жени с метаболитен синдром?

Много погрешно, но и широко разпространено е схващането, че бременната жена трябва да яде за двама. Калорийният внос по време на бременността трябва да се увеличи само с около 20%. Безкрайно неуместно е храните, които ограничаваме преди бременността, за да запазим собственото си здраве, да бъдат консумирани в големи количества по време на бременността. Бебето яде това, което ядете и вие, т.е ако бъдещата майка прекалява със сладки и тестени храни, то това ще бъде и менюто на бебето. Общите препоръки не се различават особено от тези за здравословно балансирано хранене - половината от порцията трябва да са пресни зеленчуци като източници на витамини, минерали и фибри, 1 /4 от порцията се падат на белтъчините - както животински, така и растителни (бобови храни, ядки, семена) и 1/4 на въглехидратите. Важно е като основен източник на въглехидрати да се избират пърнозърнести брашна, кафяв орис, елда, малки количества картофи.

Каква роля играе физическата активност в управлението на метаболитния синдром по време на бременност?

30-40 минути лека до умерена физическа активност помагат за поддържане на по-добри нива на артериалното налягане и кръвната захар и по време на бременността. Запазването на добрия тонус на мускулатурата улеснява раждането и възстановяването на жената след раждане.

Има ли лекарства, които са безопасни за управление на метаболитния синдром при бременни жени?

Два са медикаментите, които като ендокринолози можем да използваме за контрол на кръвната захар по време на бременността - метформин и инсулин. Те се изписват само след консултация с лекар специалист.