Това съобщи директорът на дирекция "Речен надзор-Русе" към агенция "Морска администрация" Иван Жеков. Той обясни, че решението е взето след разговор тази сутрин с румънската страна и с колегата му от дирекция "Речен надзор-Лом".

Жеков информира, че редица фактори усложняват обстановката по реката. Корабоплаването в съседните държави - в Румъния и в Сърбия, е спряно.

Ледоходът в българския участък достига до 70 процента край Силистра, а при Русе е 60 процента. Ледените блокове продължават да се уголемяват, което може да нанесе големи щети на плавателните съдове.

Друг неблагоприятен фактор е ниското ниво, което допълнително усложнява ситуацията - при Русе то е 18 см спрямо условната кота "нула".

Жеков обясни, че кораби могат да преминават през критичните участъци, ако са с газене 1,60 метра. Това са или много слабо натоварени плавателни съдове, или празни.

Движение на кораби по реката ще се разрешава единствено при случаи на аварийно-спасителна дейност. Жеков информира, че почти всички български корабособственици са прибрали плавателните си съдове в зимовници, в лимани или в естествени укрития.

Край Русе пристанище "Изток" може да побере между 11 и 14 кораба. Плавателни средства имат възможност да акостират и край външната част на стената на пристанище "Запад".

Пристанище "Изток" разполага и с кораб, който може да разбива леда при необходимост. Параходство БРП са построили преди няколко дни бараж чрез закотвения на няколко секции, който да отблъсква леда от района на русенското пристанище.

В Русе тази нощ е измерена минимална температура на въздуха от минус 16,2 градуса, което е рекорд за тази дата. Това съобщиха от хидрометеорологичната станция в града.

Предишният рекорд за 10 януари е бил през 2004 г., когато са били отчетени минус 14,6 градуса. Към 8.00 часа тази сутрин термометрите са показвали вече минус 12,9 градуса.

Следете дългосрочната прогноза на Дир.БГ