Как ще завършват годината учениците? Родителите предлагат повече дати за изпити за седмокласниците
Вълчев и учителите обислят дали да върнат кандидатстващите в класните стаи, за останалите ще има план след това
Приоритетно трябва да се състави план как да завършват учебната година седмокласниците и дванадесетокласниците, на които им престоят изпити за продължаване на образованието.
Върху задачата ще мислят министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, заедно с браншовите организации, синдикатите и родителите.
Те трябва да предложат вариант за завършването на учебната година първо за учениците от 7 и 12 клас, а за останалите ще имат време да намерят решение до 10 май. Това съобщи по време на посещението в Южния парк премиерът Бойко Борисов.
В сряда Министерският съвет ще подкрепи 173 млн.лв. за образование, увери той.
"За Държавните зрелостни изпити сме предложили 29 май и 1 юни и ще предложим евентуално една седмица по-късно да се проведат", поясни ресорният министър Красимир Вълчев.
Родителите на седмокласници настояват да има допълнителни дати за външното оценяване, което ще е в условията на коронавируса, за да могат всички ученици да се явят на него.
На седмокласниците предстои явяване на Национални външни оценявания /НВО/ по български език и литература, и по математика в условията на пандемия от Covid - 19. Родителите им искат своевременни мерки, за да се гарантира равния достъп на децата им до качествено образование.
Родителите припомнят, че "през изминалите години не в един и два случая деца не са успели да се явят на външните оценявания поради здравословни причини или други форсмажорни обстоятелства".
През настоящата кампания обаче, предвид пандемията от Covid-19 и динамичната ситуация със заболеваемостта в страната, е твърде вероятно този брой да бъде наистина внушителен и да има много болни или карантинирани седмокласници заради случаи на Covid-19.
Наличието на една единствена дата за провеждане на НВО и невъзможността на тези деца да се явят, ще доведе до обезсмисляне на седемгодишния труд, който децата и техните учители са положили за усвояване на учебния материал през началния и прогимназиалния етап от тяхното образование, заявяват родителите.
По думите им "обяснението на експертите от МОН до този момент, че тези деца имат право да участват в класиранията и с нула точки на НВО /т.е. с максимални 100 точки, колкото могат да получат от оценките от свидетелството за завършено основно образование/, е абсолютно неприемливо.
"В ситуацията, в която сме поставени всички, МОН би ли допуснало да има деца с бал 100 точки, само защото тези деца или техните родители са се разболели в условия на пандемия", питат родителите на седмокласниците.
Поетапното завръщане на учениците в класните стаи вече се обсъжда и от Националния кризисен щаб и правителството. На редовния брифинг ген. Венцислав Муфатчийски заяви, че има варианти първо да се върнат в училище по-малките и да отворят врати детските градини. След това постепенно с режим на смени да отворят врати класните стаи и за по-големите, като се разчита на тяхната дисциплина и разбиране на ституацията.
Сред разхлабването на мерките влиза и разрешаването на ин втиро процедурите още от днес. То е било обсъдено с министъра на здравеопазването Кирил Ананиев и с генерал Венцислав Мутафчийски, съобщи премиерът Борисов.