Веднага, където е необходимо, ще се вземат мерки. Бутането на язовири ще започне, когато се наложи. Потенциално опасните язовири по области са около 600. Те ще бъдат проверени до 20 февруари, посочи министърът.

Управлението на още 24 големи язовира се променя и се засилва контролът върху другите над 2000 язовира. "Язовири и каскади" е дружество на НЕК. Идеята е да се концентрира контролната функция, включително в частта за издаване на разписания и принудителни мерки. "Всичко трябва да е на едно място, за да се ограничи споделянето на отговорност в случая", посочи Трайков.

Обстановката на територията на страната остава усложнена за областите Хасково, Кърджали, Смолян, Силистра, Пазарджик, Стара Загора, Видин, съобщиха от МВР. Река Дунав край Силистра е замръзнала.

Продължават усилията за ликвидиране на последиците от наводнението в област Хасково. Екипи от Областното управление "ПБЗН"-Хасково и допълнително съсредоточените сили от областите Софийска, София-град, Велико Търново, Бургас, Ямбол, Пазарджик, Кърджали и Сливен и служители на РС ПБЗН - АЕЦ "Козлодуй" с отводнителна техника и 2 БТР на Министерство на отбраната продължиха отводняване на обекти в Харманли, с. Бисер и Свиленград.

В с. Бисер, са отводнени 3 жилищни сгради и една обществена. От тинята са изтеглени 4 автомобила, разчистени и нарязани са около 30-40 куб.м. дърва. Монтирани са 5 фургона, 5 постройки се изсушават. Щетите от наводненията се оценяват и описват от комисии.

Възстановителни работи, отводняване на жилищни и обществени сгради, изсушаване на помещенията със специална апаратура, описване на щетите продължават в с. Бисер, в Свиленград и в Харманли. Организирана е охраната за недопускане на мародери.

Жертвите от наводнението досега са 10. Продължава издирването на още трима души, изчезнали при бедствието, те са от с. Малки воден, община Маджарово и от с. Иваново, община Харманли. Ще продължи възстановяването и укрепването на дигите на река Марица в района на Свиленград.

Пътната обстановка в област Хасково се нормализира, пътищата са проходими при зимни условия, като на места са възможни заледявания. Затворени са пътищата Свиленград - Тополовград и Харманли - Тополовград - за товарни автомобили, леки се пропускат с вериги и Свиленград - Любимец, старият път е непроходим, възможно е преминаване по главен път Е-80; На язовира при с. Елена са изпратени сили от Областното управление "ПБЗН", Напоителни системи и представители на местната власт. Извършва се контролирано изпускане на водите, като се разчистват отводнителните канали и се предприемат действия по укрепване на дигата. Създадена е организация за оповестяване на населението от с. Бисер при нужда.

Нивото на река Марица се нормализира, водата от наводнения кв. Гебран, Свиленград се оттича, двете гранични КПП-та са отворени. Състоянието на комплексните и значими язовири в страната е нормално. Контролирано се изпуска вода от язовирите Ивайловград, яз. Студен кладенец, яз. Боровица, яз. Камчия и яз. Ясна поляна.

Продължава контролирано освобождаване на обем и в язовирите "Тракиец", "Г. Трайков" и "Йовковци". Дадени са предварителни указания за понижаване на водните нива в потенциално опасните язовири. Организирано е постоянно наблюдение за състоянието им.

През изминалия ден нивото на река Тунджа при Ямбол достигна 267 см при критично ниво 590 см, а при гр. Елхово - 240 см при критично ново 368 см. По реката има ледоход и очакванията са за по-голямо замръзване, което би довело до заприщване и разлив.